MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dikkat Dağınıklığı ve Dopamin İlişkisi

Meşgul olduğunuz şeye konsantre olamıyorsanız, bir iki dakika çalıştıktan sonra dikkatiniz dağılıyorsa ve bu durumdan şikayetçiyseniz bu makaleyi size göre…

Dikkat Dağınıklığı ve Dopamin İlişkisi
  • 22.02.2016
  • 277 kez okundu

Dikkat Dağınıklığı ve Dopamin İlişkisi

Gerek öğrencilikte, gerekse iş hayatında karlılaşılan en büyük sorunlardan biri dikkat dağınıklığıdır. Kişiler, çalışmalarından ve yaptıkları işten verim almalarının önündeki en büyük engellerden biri olan dikkat dağınıklığının sebebini tam olarak bilmemektedir. Yaygın olarak can sıkılması ve hevessizlikle ifade edilen bu durumun aslında vücudunuzun hormonal dengesiyle doğrudan ilişkisi vardır.

Gün içinde dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu yaşamamızın temel sebebi vücudumuzdaki dopamin seviyesinin dengesinin bozulmasıdır. Dopamin hormonu sinir hücrelerinin uçlarında bulunan ve sinirler arası iletişimi sağlayan Nörotransmitter görevi yapan bir hormondur. Başta dikkat olmak üzere kavrama, haz duyma, hareket, hafıza ve uyku gibi birçok ruhsal fonksiyonu doğrudan etkileyen dopamin hormonunun vücutta az ve fazla bulunması sorunlara yol açar.

Dopamin hormonunun eksikliği sonucu Parkinson hastalığı ve depresyon gibi hastalıklar kendini gösterebilir. Dopamin seviyemizin doğal yollarla artması için yapabileceğimiz en iyi şey günlük olarak spor yapmaktır. Günlük sporun yaklaşık 20. ve 30. dakikaları arasında dopamin hormonunun salgılandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sporun yanında dopamin seviyesini arttıran doğal besinler tüketmek de dopamin seviyemizi belli bir çizginin üstünde tutmamızda etkilidir. Fakat dikkat dağınıklığı konusunda asıl sorun dopamin eksikliği değil, fazlalığıdır.

dopamin dikkat eksikliği

Dopamin hormonu, bir ödüle ulaşmak için çaba gösterdiğimiz sırada vücudumuz tarafından salgılanmaya başlar. Bu sayede ödülü almak için uğraştığımız şeye daha fazla odaklanırız ve ödüle bir an önce ulaşmak isteriz. Maaş, tatil, başarı, iyi bir yıl sonu ortalaması, öğretmen tarafından takdir edilmek, terfi almak gibi şeyler beynimizin ödül olarak kabul ettiği şeylerdir ve bu yüzden vücudumuzun salgıladığı dopamin hormonu gerek ders çalışırken gerekse işimizin başındayken yaptığımız şeye odaklanmamızı sağlar. Bu bahsettiğim sistemde herhangi bir sorun yoktur. Fakat işin içine sigara, bağımlılık yapan bilgisayar oyunları, sürekli müzik dinleme alışkanlığı, uyuşturucu gibi etkenler girdiği zaman beynin ödül ve dopamin arasında kurduğu ilişki zedelenmeye başlar. Beyin, daha kolay haz duyabildiği uğraşlara yönelir ve onları istemeye başlar. Bir işe odaklanmak için saatler süren bir çalışmayı değil de sigara içmeyi daha cazip görür. “Bir sigara yakayım da sonra işe başlarım.” söyleminin temel sebebi budur. Beynimizin ödül mekanizmasını bozan şeyler sigarayla, dizilerle ya da bilgisayar oyunlarıyla kısıtlı değildir. Vücudumuzun bağımlı olduğu her şey yaptığımız işe olan ilgimizin azalmasına sebep olur.

Özetlemek gerekirse sürekli yaptığımız, hayatımızdan çıkartmayı düşündüğümüzde huzursuz olduğumuz, onsuz asla yapamam dediğimiz şeyleri azalttığımızda ya da tamamen bıraktığımızda günlük hayatımıza, işimize ve derslerimize olan ilgimiz artacaktır. Şüphesiz ki bu da beraberinde başarı ve mutluluk getirecektir.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ