Doktorlara Öğretmenlik Yolu Açıldı

Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI NTV’ye konuşurken öğretmen adaylarını ilgilendiren açıklamalar da yaptı. Bu açıklamaları okurken haberimizin başlığını da içeren cümleler sarf etti ve bazı doktorların sağlık meslek liselerinde boş durumda bulunan bazı derslere ek ders karşılığında girebileceklerinden bahsetti.

Öğretmenlerin niteliğinin artırılması tartışılacak

Avcı, Aralık ayında toplanacak eğitim şurası ile öğretmen niteliğinin arttırılması, yönetici niteliğinin, yani okul yönetiminin ilkokul yönetimi, ortaokul yönetimi, yöneticilerinin niteliğinin arttırılması konularının tartışılıcağını belirtirken, “Onun için dolayısıyla öğretmen strateji belgesi de okullarımızla ilgili. Bir de okul güvenlik sorunları yine ana temalarımızdan bir tanesi. Biz inşallah şûradan sonra hem mevcut öğretmenlerimizin niteliğini daha iyi nasıl arttırabiliriz, hem yeni alacağımız öğretmenlerimizi hangi kriterlerle seçerek alırsak daha nitelikli öğretmenler almış oluruz? Bunları masaya yatıracağız.” dedi.

Tıp mezunları da öğretmen olabilir

Bakan Avcı konuyla ilgili ilginç bir örnek vererek, “Ayrıca öğretmen niteliğini arttırmak için öğretmen kaynaklarımızı da çeşitlendiriyoruz. Örneğin, tıp fakültesi mezunları da gerekli pedagojik formasyonu almak koşuluyla pekala öğretmen olabilmeliler dedik, onun da gerekli düzenlemelerini yaptık.” ifadelerini kullandı.

Okullarda ek ders

Avcı dershaneler ve öğretmenlere ek ders ücreti verilmesi ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

“Şimdi biz dershaneleri dönüştürüyoruz, özel okula dönüştürüyoruz. Kamuoyunda deniyor ki; peki benim çocuğum okulda yeterince iyi yetişmediğine inanıyorsa ben eskiden onu dershaneye gönderiyordum takviye alsın diye. Biz bunu müteaddit defalar gerek yok dedik, yani masrafa gerek yok dedik. Ama yine takviye ihtiyacı olan öğrencilerimiz olabilir mi? Evet, olabilir. En azından psikolojik olarak böyle bir ihtiyaç henüz büsbütün ortadan kalkmış değil. Bunun için okullarımızda hafta sonlarında çocuklarımıza kendi öğretmenin dışındaki o ildeki, o ilçedeki öğretmenlerin tarafından takviye dersler verilecek. Öğrencilerimiz bu derslerden ücretsiz yararlanacak. Ders veren öğretmenlerimiz ise ücret bu derslerden dolayı ek ders ücretlerini alacaklar. Yine bizim öğretmenlerimiz halk eğitim merkezlerinde çocuklarımıza ve sadece okuyan yani kayıtlı öğrencilerimize değil, geçmiş yıllarda mezun olmuş, üniversite sınavına tekrar hazırlanan öğrencilerimize de halk eğitim merkezlerinde takviye kursları vereceğiz. Biz bu takviye derslerine geçen yıl başladık. Önümüzdeki öğretim yılında da genişleterek uygulayacağız.”

HABERE YORUM:

Medimagazin’den Dr. İbrahim Ersoy’a konuşan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, “Tıp fakültesi mezunları da gerekli pedagojik formasyonu almak koşuluyla öğretmen olabilmeliler” şeklindeki açıklamasını değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri düzenlemenin Bakanlığa ait özellikle sağlık meslek liselerinde geçerli olacağını kaydetti.

Hemşire yardımcısı, anestezi teknisyeni gibi bir çok yardımcı sağlık personeli yetiştiren bu liselere öğretmen bulmakta zorluk çekildiğini ifade eden yetkililer, düzenlemeyle bu okullardaki öğretmen açığını gidereceklerini belirtti.

‘İstisnai öğretmenlik’ gibi bir kavramın henüz kanunlarda yer almadığını ve 657’de yapılacak düzenlemelerle fazla ücret verilmesinin mümkün olmadığını belirten yetkililer, bu konuyu ‘ders başına verilen ücretlere istisna’ getirerek çözeceklerini kaydetti.

4 yorum

  1. Önce eylimin içi sonra dışi eytimci gariban iş bekliyor evine ekmek göfurmüyor öncelik atanamayan eğticiye taninsn toktorlarin tuzu kuru

  2. Ögretmen acıgı mı vardı? Bu ne içiyosa bana da aynısından verın. Baska turlu katlanamıyorum

  3. doktorlarda gece gündüz bu haberi bekliyorlardır zaten kpss ye hazırlanalımda öğretmen olalım diye.öğretmenlik okumak hayatına kıymakla eşdeğer atamıyorlar atanamıyoruz yetmiyormu elinizdeki atanamayan öğretmen sayısı.binlerce arkadaşımız işsiz bende dahil olmak üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.