Eğitim-Bir-Sen’den Şok Karar

Eğitim Bir Sen İlksan seçimlerini boykot etmeye hazırlanıyor!

Eğitim Bir Sen yetkilileri yaptığı açıklamada, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Sandığı olan İLKSAN’da, bugüne kadar yönetimde görülen zafiyetler nedeniyle fayda sağlamayan bir kuruma dönüştüğünü ve gün geçtikçe kurumun zarara uğratıldığını söyleyerek, gerçekleştirdikleri bu söylemeyi defalarca raporlarla ortaya koyduklarını iddia ettiler.

Eğitim Bir Sen yaptığı açıklamada başta kendi üyelerinin, “baskın devlet” dönemini andıran politikalarla, İLKSAN’ın eğitimcilerin rızası dışında, zoraki sandık üyesi yapıldığını ve zaten zor geçinen eğitim üyelerinin daha fazla zarara uğratıldığını sözlerine ekledi. Bu sebeple önümüzdeki Toplu Sözleşme dönemlerinde, bu Sandığa eğitimcilerin zorunlu üyeliklerinin kaldırılması için gerekli baskı ve yaptırımları uygulayacaklarını dile getirdi.

Eğitim Bir Sen’in zorunlu üyeliğin kaldırılması için yaptığı hukuki çalışmalara karşı, İLKSAN yönetiminin karşı dava açarak, sandıklarına kendilerinin verdikleri zararları düşünmeyenlerin, kendi yetersizliklerini insanlardan gizlemek için, İLKSAN ile uğraşma gereği duyduklarını açıkladı.

Eğitim Bir Sen üyeleri adına açıklama yapan sendika yetkilisi, yaptığı açıklamalarda aynı zamanda şunları paylaştı.

ilksan_ebs

İLKSAN yönetiminin artık yönetim ahlakından yoksun bir şekilde bu yapıyı devam ettirmesi, zararın daha fazla büyümesine ve zorunlu üyelik nedeniyle zaten sosyo ekonomik şartlardan çok uzak kalan eğitimcilere ekstra bir külfet getirdiğini, İLKSAN Kurumu için en önemli ve doğru kararın, sandığın tamamen tasfiyesi olacağını  belirti.

İLKSAN’ın artık zararları karşılayamayacak ve üyeleri hak iadesi yapamayacak duruma gelmesi ve bu nedenle artık bir an önce tasfiye edilmesi gerektiğini açıklayan sendika yetkilisi, İLKSAN uygulama açısından dünyada ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan, adeta zorbalık kanunlarıyla üye toplayan ve buna rağmen zararının çok ciddi boyutlara ulaştığı bir kurum olduğunu, sandığın  bugün tavsiyesi durumunda bile üyelerine, herhangi bir hak iadesi yapabilecek durumda olmadığını açıkladı. Eğitim Bir Sen yetkilisi, artık  İLKSAN’a karşı daha fazla demokratik mücadele sürdüreceklerini de sözlerine ekledi. Sendika yetkilisi üyesi bulunan eğitim çalışanlarının alın terini artık hiçbir kuruma yedirmeyeceklerini ve bunun bilinçli bir sendika olarak, en büyük vazifelerinden birisi olduğunu, başta kendi üyeleri olmak üzere tüm sandık üyelerinin haklarının iade edilerek, İLKSAN Kurumunun tamamen tasfiye edilmesi için, kamuoyu baskısı oluşturacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.