MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eğitim Sendikaları Birleşebilir mi?

Daha da Siyasallaşan Eğitim Sendikaları Öğretmenlerin İyiliği İçin Birleşebilir mi?

Eğitim Sendikaları Birleşebilir mi?
  • 22.02.2016
  • 281 kez okundu

Eğitim Sendikaları Birleşebilir mi?

Daha da Siyasallaşan Eğitim Sendikaları Öğretmenlerin İyiliği İçin Birleşebilir mi?

Gelecek nesilleri yetiştirmeyi kendilerine görev veren tüm olumsuzluklara rağmen direnmeye devam eden eğitimcilerimizin haklarını savunmak için mücadele veren sendikaların bir araya gelmesi artık kaçınılmaz gözükmekte. Birlikten kuvvet doğar misali eğimcinin sıkıntılarını zaten içlerinden geldikleri için yakından bilen sendika başkanlarının artık en kısa zamanda egolarını bir tarafa bırakarak bir araya gelip her gün büyüyen bu kanayan yaraya merhem olmaları gerekmekte.

Eğitim ilim demek yarın demek aydınlık Türkiye demek. Bunun da olması için eğitimcilerin kafalarının rahat olması ve emeklerinin karşılığını almaları gelmektedir. İzmit bunun en güzel örneğini vererek birleşmeyi başardı ve eğitimcilerinin sorunlarına bizler kum torbası değiliz diyerek karşılık verdi. Bunun ülke genelindeki tüm Eğitim sendikalarına örnek olmasını temenni etmekteyim. Çünkü eğitim yuvaları öyle bir duruma getirildi ki okul aile birlikleri bir araya gelerek eğitimcinin de, müdürün de yerini değiştirmeye kadar giderek eğitimcileri düşürdükleri durumla eğitimin ne kadar itibarsızlaştığı da kaçınılmaz bir gerçek. Oysa Öğretmenler olmasa karanlık Cahiliye devrine geri döneceğimizi bile bile bu kadar itibarsızlaşan bir eğitim sistemi dünyanın hiç bir yerinde yok olmayacakta. İzmit’teki beş EĞİTİM SENDİKASININ birleşerek ortak basın toplantısı gösterdi ki öğretmenler yalnız değil. Onların arkasında aynı tebeşir tozunu yutmuş aynı sorunları yaşarak sendika başkanlığına gelmiş insanlar varken bu mücadele hiç bitmeyeceğe benziyor. İşte Eğitim Sendikalarının başında bulunan tüm yöneticiler egolarını bir tarafa bırakarak öğretmenleri için bir araya gelip birleşebilirler ben yürekten inanıyorum. Tek bir yumruk olmak daha çok ses getirecektir. Eğitimcilerin ekonomik,sosyal ,kültürel ve demokratik haklarını savunmak çalışma standartlarını iyileştirmek mücadelesini veren eğitim sendikalarının tek amacı var oda öğretmeninin arkasında durduğunu göstermek onu her türlü yersiz eleştiriden korurken okullarına gerekli olan ihtiyaçlarının sağlanması için ve yaşam standartlarını iyileştirme adına mücadele etmek.

Durum böyle olunca da Eğitim Sendikalarını tek ilkesi eğitimci ve sorunları olunca tek çatı altında toplanmaması için hiçbir neden yok. Evet bu işe örnek gösterebileceğimiz EĞİTİM-İŞ ve EĞİT-SEN 23 Ocak 1990 ‘da birleşerek EĞİTİMSEN OLARAK 81 İlde öğretmenlerinin haklarını savunmaya devam ettiğine göre Türkiye’de de bulunan diğer sendikalarda birleşebilir diyorum.

Oğuzhan MERT / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ