Eğitim Sendikaları ve Siyaset

Eğitim Sendikalarının Siyasallaşması

2016 yılındaki yapılan bütçe tasarısında değişen hiçbir şey olmadı. Görüşülen konular sağlık, eğitim olmak üzere kamu alanında ticaretleşmeye eş bir mantık konuşarak düzenleme yapıldı. Eğitim sendikalarının siyasallaşması MEB bütçesi milli gelire oranlama olarak hiç bir değişiklik göstermemiştir. Hepinizin de takdir ettiği gibi eğitim için yapılan masraflar her geçen gün vatandaşın sırtında kambur oluşturmaya devam ederek eğitiminde bir ticarethaneye dönüşmesine vesile oluşturmuştur. Hatta 2016 yılında eğitim harcamaları 30 milyar lirayı zorladığı aşikardır. Ne kadar acı ki halktan toplanan vergilerin özel okullara öğretim desteği altında aktarılması eşit eğitim hakkının gaspıdır.

Bu işe dur demek için de mevcut sendikaların siyasallaşması, değişimin önünü tıkayan sebep haline dönüşmesi sendika cümlesinin genç nesil tarafından güvenilmemesine neden olmuştur. Bizler Eğitim- SEN olarak eğitimde yapılan eşitsizliğin ve eğitim sendikalarının siyasallaşmasına karşı. Daha adil daha şeffaf bir eğitim eşitliğinden yanayız diyen sendikaların başkanlarını kutlamaktan öteye gidemiyorum.

Düşünün Türkiye’de öğrenci başına yapılan eğitim harcamaları, OECD ortalamasının çok altındadır. İşte eğitim ve bilim emekçileri de yapılan çarpıklığın önüne geçmek adına kollarını sıvamış durumda. Eğitim herkesin eşit olarak görmesi gereken adil bir yöntemdir. Yavaş yavaş başlayan devlet okullarındaki paralı eğitime geçilmesi dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim hakkını gasp ederken sendikaların siyasallaşarak bu işe çanak tutması da onaylanası değil. Bu resmen aynı okul içinde iki farklı sınıfın eğitim alması gibi oluyor. İşte durum böyle olunca da sendikaların siyasallaşması yerine; daha dil dair özgür ve bağımsız sendikal harekete inanılmaktadır. Siyasi iktidarlar tarafından yürütülen devlete güdümlü sendikal hareketleri eğitim neferleri şiddetle ret etmekte. Kanımca da en doğruyu yapmaktalar.

Düşünsenize yapacağınız her adım devletin güdümünde olacak ve siz her türlü baskı, tehdit, manipülasyon ve saldırılara maruz kaldığınızdan emme basma tulumba gibi kafa sallamaktan öteye gidemeyeceğini anlayan eğitimin duayenleri sendikaların siyasallaşmasını asla kabul etmeyeceklerini vurgulamaktalar. Aslını ararsanız demokratik bir yapı oluşması için sendikacılık güdümlü olmaktan çıkarılmış şeffaf katılımcı, cesur her bir üyesinin karar sahibi olduğu devletin baskın değil özgür iradenin konuştuğu türde olması için adımlar atılmalı diyor ve Eğitim Sendikalarının Siyasallaşmasına hayır diyorum.

Fırat Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.