MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eğitim Sendikaları ve Siyaset

Eğitim Sendikaları Siyasi Parti Gibi Çalışıyor…

Eğitim Sendikaları ve Siyaset
  • 13.02.2016
  • 206 kez okundu

Eğitim Sendikalarının Siyasallaşması

2016 yılındaki yapılan bütçe tasarısında değişen hiçbir şey olmadı. Görüşülen konular sağlık, eğitim olmak üzere kamu alanında ticaretleşmeye eş bir mantık konuşarak düzenleme yapıldı. Eğitim sendikalarının siyasallaşması MEB bütçesi milli gelire oranlama olarak hiç bir değişiklik göstermemiştir. Hepinizin de takdir ettiği gibi eğitim için yapılan masraflar her geçen gün vatandaşın sırtında kambur oluşturmaya devam ederek eğitiminde bir ticarethaneye dönüşmesine vesile oluşturmuştur. Hatta 2016 yılında eğitim harcamaları 30 milyar lirayı zorladığı aşikardır. Ne kadar acı ki halktan toplanan vergilerin özel okullara öğretim desteği altında aktarılması eşit eğitim hakkının gaspıdır. Bu işe dur demek için de mevcut sendikaların siyasallaşması, değişimin önünü tıkayan sebep haline dönüşmesi sendika cümlesinin genç nesil tarafından güvenilmemesine neden olmuştur. Bizler Eğitim- SEN olarak eğitimde yapılan eşitsizliğin ve eğitim sendikalarının siyasallaşmasına karşı. Daha adil daha şeffaf bir eğitim eşitliğinden yanayız diyen sendikaların başkanlarını kutlamaktan öteye gidemiyorum

Düşünün Türkiye’de öğrenci başına yapılan eğitim harcamaları, OECD ortalamasının çok altındadır. İşte eğitim ve bilim emekçileri de yapılan çarpıklığın önüne geçmek adına kollarını sıvamış durumda. Eğitim herkesin eşit olarak görmesi gereken adil bir yöntemdir. Yavaş yavaş başlayan devlet okullarındaki paralı eğitime geçilmesi dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitim hakkını gasp ederken sendikaların siyasallaşarak bu işe çanak tutması da onaylanası değil. Bu resmen aynı okul içinde iki farklı sınıfın eğitim alması gibi oluyor. İşte durum böyle olunca da sendikaların siyasallaşması yerine; daha dil dair özgür ve bağımsız sendikal harekete inanılmaktadır. Siyasi iktidarlar tarafından yürütülen devlete güdümlü sendikal hareketleri eğitim neferleri şiddetle ret etmekte. Kanımca da en doğruyu yapmaktalar.

Düşünsenize yapacağınız her adım devletin güdümünde olacak ve siz her türlü baskı, tehdit, manipülasyon ve saldırılara maruz kaldığınızdan emme basma tulumba gibi kafa sallamaktan öteye gidemeyeceğini anlayan eğitimin duayenleri sendikaların siyasallaşmasını asla kabul etmeyeceklerini vurgulamaktalar. Aslını ararsanız demokratik bir yapı oluşması için sendikacılık güdümlü olmaktan çıkarılmış şeffaf katılımcı, cesur her bir üyesinin karar sahibi olduğu devletin baskın değil özgür iradenin konuştuğu türde olması için adımlar atılmalı diyor ve Eğitim Sendikalarının Siyasallaşmasına hayır diyorum.

Fırat Yılmaz / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ