Eğitimdeki Disiplinsizlik Sorunu

Şimdi ki öğrencilere bakıyorum da, aahh eski günler diyorum! Bizim zamanımızda böyle miydi ? Yeni nesilde ne utanma kalmış ne de edeb. Sus evladım, konuşma kızım, önüne dön oğlum demekten ders işleyemez olduk. Çocuk gözünün içine baka baka yalan söylüyor ben yapmadım diye. Hey gidi günler! Biz yaptıysak yaptık hocam, özür dileriz derdik. Bunlar da bırakın özrü, inkar var inkar. Geçenlerde kızın biri, bir kozmetik ürün kataloğu getirmiş, dersin ortasında onunla ilgileniyor. Getir kızım onu dedim, aldım elinden, ders çıkışı çöpe attım. Çıkışta yanıma geldi. Özür dilemesi gerekirken yüzsüzlük yapıp, sizin onu atmaya hakkınız yok hocam dedi. Bak, bak, bak! Hakkım yokmuş! Vay dünyanın haline…

Eğitim önce ailede başlar. Aileler çocuklarını takip etmiyor. Benim annem yanlışlıkla arkadaşımın kalemini getirsem eve, bunun hesabını sorardı nereden çıktı o kalem diye.  Şimdi ki aileler, ne olursa olsun kendini savun çocuğum deyip salıveriyor okullara. Edep ya hu! Geleceği bu çocuklara emanet edeceğiz. Ama nasıl?! Biz hocalarımıza saygıda kusur etmez iken, yeni nesil öğrencilerin yaptıkları boylarını aşıyor. Okulun ilk günü, ilk dersinde su vanasını patlatan öğrenciden ne tür ciddiyet, başarı  veya saygı beklenebilir ki ? Okulun ilk haftasıdır deyip geçiştirmedim, verdim dört kişiyi disipline. Disiplin şart!

Bir de şimdi kılık kıyafet serbestliği geldi. Serbestlik ama ne serbestlik! Okul yönetiminin kararı; ya okul kıyafetiyle gelin ya da eşofman ile. Fakat öğrenciler bunu suistimal ediyor. Kot pantolonla gelenler mi dersin, taytla gelenler mi dersin, uykusundan kalktığı gibi gelenler vs. Olacak iş değil! Okula giren çıkan belli olmuyor böyle. Bir kez daha anlaşılıyor ki; disiplin şart!

Okul yönetimi de çok önemli bu konuda. Disiplini sağlayamayan bir idare, öğrencilerin daha da haylaz olmasına neden olur. Yapılan her kötü davranışta, çocuktur deyip affetmek yerine, gerekli cezalar uygulansa bir daha bu tür olayların olmayacağını düşünüyorum. Ne diyelim Allah sonumuzu hayır etsin!

Fırat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.