İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğitimimiz Her Geçen Gün Aşağıya İvme Kazanıyor…

Ben sorunları ele alırken dünden bugüne kadar eğitim üzerinde bilinçsizse yapılan yenilenmelerin hiç bir işe yaramadığını vurgulamadan geçemiyorum. Çok fazla olan sorunları burada uzun uzun yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Kısa ve öz göz atalım.

Eğer siz Milli Eğitim Bakanlığı gibi kutsal bir görevin başına geçiyorsanız sizin bütün il ve ilçelerinizdeki sorunların menşeine kadar inmeniz ve size bu eksiklikleri iletecek olan makamların düzgün işlemesi için talimat vermeniz lazım. Takip çok önemli . Ne acıdır ki ! Zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Köksal Toptan çıktığı bir TV programında “Bakan olduğumda 70 ila 80 danışmanım olduğunu öğrendim. Ama bu danışmanlarım eğitim sorunlarıyla ilgili tarafıma bir kaç sayfalık dahi çözüm önerisinde bulunmamışlardır. Sanırım sistem aynı şekilde yürüyor olmalı ki çözüme bir türlü gidemiyoruz . Ben Sayın Nabi Avcı’ dan şunu istiyorum. Eğitim sistemizde ki eksiklikleri kökten çözmenin yolu etrafınızda bulunan ve verileri toplayıp sorun ve çözüm önerilerinde bulunan danışmanlarının daha aktif olarak çalışmalarını teşvik etmesini bekliyorum. Bu Ülke hepimizin görevini yapmayan adam sende diyen danışmanı görevinden alarak yenisini atarsanız! Bu o göreve gelen kişinin işine iki elle sarılmasına yardımcı olur. Çok fazla sorun var. Gelin hep birlikte göz atalım bu çıkmaza.

İlk etapta öğretmen açığına ivedilikle çözüm bulmalıyız. Bazı İllerimizde öğretmen fazlalığı yaşanırken doğu ve güneydoğu İllerimizde bu açık gözle görülür derecede çoktur. Bu yanlış politika hemen düzeltilmelidir. Bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerimize bulunduğu yerin mahrumiyetine göre maaş zammı yapılarak teşvik edilmelidir.

Neler denenmedi ki! Klasik sistemden modern sisteme, modern sistemden kredili sisteme, kredili sistemden alan seçme sitemine kadar bir sürü sistem denenirken öğretmenlerin hiç fikri sorulmadı demiyorum sorulsa da! Bizim ülkemizde Öğretmen yukarıdan gelen talimatlara müfredata uymak zorunda bırakılmıştır.

Fen lisesi, Anadolu Liseleri, Özel Okullarda ki eğitim düzeyinde donanımlı öğrencilerle; aynı donanım ve bilgiye ne acı ki sahip olmayan düz lise öğrencilerinin Üniversite sınavında aynı sorularla bilgisini sınadık sınıyoruz. Genel sonuç incelenmesinde öğrencilerin bilgi düzeylerinin istenilenin altında olduğu TV’lerde beyan edilmiştir buna mutlaka çözüm getirilmeli.

Eğitim sistemimizde en kısa zamanda büyük yapıcı reformlar gidilmeli. Ancak o zaman fikri hür, vicdanı hür Ülkesi için seve seve çalışan nesiller yetiştirebiliriz.

Aydın KARADENİZ

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.