MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Eğitimimiz Her Geçen Gün Aşağıya İvme Kazanıyor…

Aydın KARADENİZ / Köşe Yazısı

Eğitimimiz Her Geçen Gün Aşağıya İvme Kazanıyor…
  • 06.01.2016
  • 218 kez okundu

EĞİTİMİMİZ HER GEÇEN GÜN AŞAĞIYA İVME KAZANIYOR…

Ben sorunları ele alırken dünden bugüne kadar eğitim üzerinde bilinçsizse yapılan yenilenmelerin hiç bir işe yaramadığını vurgulamadan geçemiyorum. Çok fazla olan sorunları burada uzun uzun yazmaya kalksam sayfalar yetmez. Kısa ve öz göz atalım.

Eğer siz Milli Eğitim Bakanlığı gibi kutsal bir görevin başına geçiyorsanız sizin bütün il ve ilçelerinizdeki sorunların menşeine kadar inmeniz ve size bu eksiklikleri iletecek olan makamların düzgün işlemesi için talimat vermeniz lazım. Takip çok önemli . Ne acıdır ki ! Zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Köksal Toptan çıktığı bir TV programında “Bakan olduğumda 70 ila 80 danışmanım olduğunu öğrendim. Ama bu danışmanlarım eğitim sorunlarıyla ilgili tarafıma bir kaç sayfalık dahi çözüm önerisinde bulunmamışlardır. Sanırım sistem aynı şekilde yürüyor olmalı ki çözüme bir türlü gidemiyoruz . Ben Sayın Nabi Avcı’ dan şunu istiyorum. Eğitim sistemizde ki eksiklikleri kökten çözmenin yolu etrafınızda bulunan ve verileri toplayıp sorun ve çözüm önerilerinde bulunan danışmanlarının daha aktif olarak çalışmalarını teşvik etmesini bekliyorum. Bu Ülke hepimizin görevini yapmayan adam sende diyen danışmanı görevinden alarak yenisini atarsanız! Bu o göreve gelen kişinin işine iki elle sarılmasına yardımcı olur. Çok fazla sorun var. Gelin hep birlikte göz atalım bu çıkmaza.

İlk etapta öğretmen açığına ivedilikle çözüm bulmalıyız. Bazı İllerimizde öğretmen fazlalığı yaşanırken doğu ve güneydoğu İllerimizde bu açık gözle görülür derecede çoktur. Bu yanlış politika hemen düzeltilmelidir. Bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerimize bulunduğu yerin mahrumiyetine göre maaş zammı yapılarak teşvik edilmelidir.

Neler denenmedi ki! Klasik sistemden modern sisteme, modern sistemden kredili sisteme, kredili sistemden alan seçme sitemine kadar bir sürü sistem denenirken öğretmenlerin hiç fikri sorulmadı demiyorum sorulsa da! Bizim ülkemizde Öğretmen yukarıdan gelen talimatlara müfredata uymak zorunda bırakılmıştır.

Fen lisesi, Anadolu Liseleri, Özel Okullarda ki eğitim düzeyinde donanımlı öğrencilerle; aynı donanım ve bilgiye ne acı ki sahip olmayan düz lise öğrencilerinin Üniversite sınavında aynı sorularla bilgisini sınadık sınıyoruz. Genel sonuç incelenmesinde öğrencilerin bilgi düzeylerinin istenilenin altında olduğu TV lerde beyan edilmiştir buna mutlaka çözüm getirilmeli.

Eğitim sistemimizde en kısa zamanda büyük yapıcı reformlar gidilmeli. Ancak o zaman fikri hür, vicdanı hür Ülkesi için seve seve çalışan nesiller yetiştirebiliriz.

Aydın KARADENİZ / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

loading...

10 Bin Öğretmen Ataması Yapılmayacak mı?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Maliye Bakanlığından aldığı öğretmen atama yetkisini ne zaman kullanacak? Kasım ayında öğretmen ataması olacak mı?
Resmi Bayramlar Tören ve Kutlama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
Resmi bayram yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Garnizon komutanlığının çelenk yerleştirme ve kutlamalara katılma durumunda değişiklik yapıldı.
Diyarbakır’da 25 Günlük Bayan Öğretmen Şehit Edildi
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi Çavuşlu köyünde çalışmakta olan 25 günlük bayan sınıf öğretmeni PKK terör örgütü tarafında babası ile birlikte şehit...
İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ