İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eşi Özel Sektörde Çalışan Öğretmenlerin Durumu

Yönetmeliklerde Yapılan Değişiklikler Ayrı Kalan Eşleri Kavuşturuyor

Eşi özelde çalışan Öğretmenlerin en büyük sıkıntılarından biride eş durumu tayini idi. Çünkü; daha önceki kanun maddesine göre özel sektörde çalışanlar için aranan “ 3 YIL KESİNTİSİZ “ çalışmış olma şartı tüm eşleri zorlamaya başlamıştı.

25 Ağustos 2015 tarihi itibariyle genel çerçevede yapılan değişim ile eşlerinden dolayı yer değiştirme yönetmeliği eşleri özel sektörde çalışan Öğretmenleri sevindirdi. Çünkü; bu yönetmeliğe göre çalışma şartı başvuru tarihi itibariyle son iki yıl içinde 360 gün şeklinde değişti. Fakat Başbakan Davutoğlu mayıs ayı itibariyle yaptığı açıklamada bu sürenin iki yıla düşürüleceğinin de müjdesini verdi. Bunun yanında aynı kurumda çalışan farklı kurumların memurları kurumun hizmet ihtiyacı fazlalığı olduğu ilde birleştirilebiliyor.

eş durumu tayin özel

Eğer eşlerden biri özel sektörde ise Öğretmen eşinin çalıştığı il veya ilçeye naklini isteyebilecek. Sayın Davutoğlu’nun yaptığı bu açıklama eşlerin tayin konusunda yaşadıkları kosada bir çözüm getirerek öğretmenleri sevindirdi. Örneğin ; eşi Antalya’ya ‘da özel sektörde çalışan bir öğretmen Türkiye’nin herhangi bir yerinden Antalya’ya eşinden dolayı naklini isteyebilecek. Böylece eşler birbirinden ayrılmamış olacak. Eski düzenlenmeye göre eşler farklı kurumlarda çalışsa da, özel sektörde de çalışsa kimin kimin yanına nakil olacağına unvanı, kadro boşluğu ve görevine bakılarak karar verilemekte idi. Eşler tayin beklemekten yoruluyor ve kaderlerine terk ediliyordu.

Sayın Başbakanımızın yaptığı değişimler ve çıkardığı yasa değişiklikleri ile tüm Öğretmenlerin ve kamuda görev yapan memurların kaosa dönen tayin işleri sonuca bağlanmış olurken; yeni yapılan bu değişim keyfiliğe son dediği gibi uygulamayı netleştirdiği için olumlu bir düzenleme de oldu demekten başka bir söz kalmıyor bizlere. Çarpıklıklar olur mu olmaz mı? İşte bunu da zaman gösterecek.

Bir yorum

  1. Resul Zoroğlu Resul Zoroğlu 20 Kasım 2017

    Merhabalar birşey sormak istiyorum, Ben özel sektörde istanbulda çalışıyorum sigortamın yattığı il de İstanbul ama şirketimin Kocaelide de ofisi var yakında Kocaelide Teknoparkta bulunan ofisimizde çalışmayı planlıyorum ama sigorta hala istanbuldan yatıyor olacak, ben Kocaeline geçip öğretmen olan Nişanlımın tayinini Kocaeli ne isteye bilir miyim. kendisi Normal Öğretmen(Sözleşmeli değil). Şimdiden Teşekkürler.ç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.