MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -

Eşini veya Çocuğunu Doktora Götüren Memur İzinli Sayılır mı?

Eşini veya Çocuğunu Doktora Götüren Memur İzinli Sayılır mı?
  • 03.05.2018
  • 159 kez okundu

Memurlar özellikle de öğretmenler çocukları hastalandıkları zaman onları doktora götürmektedirler. Bir çok hastane velilere refakatçi belgesi vermektedir. Bu belge ile birlikte çocuğunu doktora götüren anne veya baba tedavi süresi boyunca okuldan izinli sayılmaktaydı. Bununla ilgili olarak akıllara şu soru takılmaktaydı. Öğretmenler idari izinli sayılabilir mi? İşte bunun için ilgili yönetmeliği bularak sizler için yayınladık ve bu durum hakkında yönetmeliğin ne dediğini beraber incelemek amacıyla yayınlıyoruz. Aşağıda öğretmenlerin ve memurların hastalık ve refakat izinleri hakkındaki yönetmeliği incelemenizi ve yanlışa düşmemenizi istiyoruz.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesinde yıllık izin, 104. maddesinde mazeret izni, 105. maddesinde hastalık ve refakat izni ve 108. maddesinde aylıksız izin hakları düzenlenmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurun çocuğunu veya eşini doktora götürmesi halinde izinli sayılıp sayılmayacağı ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.

Konu ile ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığının 10.05.2013 tarihli ve 6759 sayılı görüşü bulunmaktadır. Devlet Personel Başkanlığı söz konusu görüşünde “Bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde bahsi geçen kişilere refakat eden Devlet memuruna izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması gerektiği ve bu iznin suistimal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarca bahsi geçen duruma ilişkin belge istenebileceği,

– Bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde söz konusu kişilere refakat etmesi amacıyla Devlet memuruna verilen iznin bahsi geçen personelin yıllık izninden veya mazeret izninden düşülmemesi gerektiği,” yönünde görüş bildirmiştir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Disiplin cezalarının çeşitleri ile ceza uygulanacak fiil ve haller” başlıklı 125. maddesinde “Özürsüz veya izinsiz olarak göreve geç gelmek, erken ayrılmak, görev mahallini terketmek” fiili için uyarma cezası verilmesi, “Özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek” fiili için aylıktan kesme cezası verilmesi düzenlenmiştir.

Sonuç ve değerlendirme;

Devlet memurlarının bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde izinli sayılıp sayılmayacağı ile ilgili mevzuatımızda açık bir hüküm bulunmamaktadır. Devlet Personel Başkanlığı görüşü ve mevzuat hükümleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde;

a) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğüne dair kuruma bilgi vermelidir.

b) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğünde ilgili sağlık kuruluşunca muayene, teşhis ve tedavi aşamalarında düzenlenen evrakları saklamalı ve gerektiğinde kurumuna ibraz etmelidir.

c) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğünde eğer mesai saati içerisinde işlemler tamamlanır ise kurumuna görevinin başına dönmelidir.

Bir önceki yazımız olan MEB Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi yayınlandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

loading...

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kartal escort istanbul escort istanbul escort beylikduzu escort istanbul escort