MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Fatih Projesinin 5. Ayağı olan “EBA” Aydın’da Tanıtıldı

Dünyanın En Büyük Eğitim Portalı EBA (Eğitim Bilişim Ağı) Aydın’da Tanıtıldı.

Fatih Projesinin 5. Ayağı olan “EBA” Aydın’da Tanıtıldı
  • 11.01.2016
  • 334 kez okundu

Dünyanın En Büyük Eğitim Portalı EBA (Eğitim Bilişim Ağı)

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından asrın projesi olarak görülen Fatih Projesinin beşinci ayağı olan ‘EBA’ eğitim portalı Aydın’da tanıtıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Birimi uzmanlarınca yapılan sunumda Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri bir araya geldi.

Yardımcı Kaynaklara ve Ders Kitaplarına Gerek Kalmadı

EBA sayesinde artık öğretmenler ve öğrencilerin velilere yük olacak yardımcı ders materyali, yardımcı ders kitabı aldırmalarına kesinlikle ihtiyaç kalmadığını belirtildi.

Toplantıda Fatih Projesi kapsamında Aydın’da gerçekleşen hizmetlere ilişkin istatistikler paylaşan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, projeyle sağlanan hizmetleri şu şekilde sıraladı: “Fatih Projesi kapsamında ilimiz genelinde ortaöğretim kurumları, Mesleki ve Teknik Anadolu liseleri, ortaokullarda, imam hatip ortaokullarında etkileşimli tahta kurulumları yapılmıştır.

Faz1 kapsamında 51 okulda 1265 etkileşimli tahtakurulumu yapılmış olup, Faz2 kapsamında 209 okulda 4678 etkileşimli tahtakurulumu yapılmıştır.

Toplamda 2015 sonuna kadar 5943 adet etkileşimli tahtakurulumu yapılmış, 2016’da Ortaokul, ilkokul ve okul öncesi kurumlarında kurulumlar devam edecektir. 2015 Sonuna kadar 51 okulun etkileşimli tahta kesin kabulü yapılmıştır.

Faz2 okullarında (ortaokullar, mesleki ve teknik okullar) Altyapı çalışmaların başladığı Haziran 2015’ten itibaren 31 Aralık 2015 tarihine kadar 43 okulda kurulum tamamlanmıştır.

Fatih projesi kapsamında 246 adet A3 ve A4 Yazıcı okullarımıza dağıtılmıştır. İl genelinde 51 okulda 2015 yılı içinde 9.sınıf öğrencilerine ve öğretmenlerine, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli yöneticilere, Rehberlik Araştırma Merkezi öğretmenlerine, meslek lisesi öğretmenlerine toplam 8875 adet tablet bilgisayar dağıtımı yapılmış olup, 2016 yılı içerisinde tablet bilgisayar dağıtımı devam edecektir. İlimiz genelinde 10 eğitmen ile Ocak – Aralık 2015 tarihleri arasında 104 kursta toplam 1455 öğretmen eğitim almıştır” dedi.

EBA’nın dünyanın en büyük eğitim teknolojisi projesi Fatih Projesi’nin en önemli bileşeni olduğunu Töre, “Bütün eğitim sistemimizi derinden etkileyen, eğitimde çağ atlama işte burada, EBA ile sınıflarda gerçekleşiyor. Herkesin öğretmen, öğrenci tanıdığı vardır, onlar üzerinden bütün Türkiye’nin erişimine açılmış demektir. Öğrencilerimiz 24 saat buraya girebiliyorlar.

EBA sayesinde artık öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin velilere yük olacak yardımcı ders materyali, yardımcı ders kitabı aldırmalarına kesinlikle ihtiyaç kalmamıştır. Bizim her yıl ders yılı başında ders kitaplarına ilave olarak öğretmen ve öğrencilerimizin ihtiyaç duyacakları her türlü yardımcı materyal, alıştırma, test örnekleri EBA’da fazlasıyla vardır. Öğrenci, her hangi bir dersi kaçırdıysa, bir dersi anlamadıysa bir başka öğretmenden bir kez daha dinlemek istiyorsa, en başarılı öğretmenler tarafından en profesyonel anlatımlarda video görüntü olarak yüklenmiştir.

Dolayısıyla öğrencilerimizin herhangi bir yardımcı ders materyaline ihtiyaç duymaları halinde her şeyin çözümü EBA’da fazlasıyla var. Öğrencinin diyelim ki bir matematik dersinde, bir matematik problemini çözebilmesi bir başarıdır. Dolayısıyla eğitimciler bu başarıyı değerlendiririz ama bazen de öğrenci o problemi çözemez ama çok çaba gösterir. O sorunu çözmek için gayret gösterir. Eğitim aynı zamanda o gayretin de değerlendirilmesidir. Bunun için biz öğrencilerimizin nerede, ne kadar gayret gösterdiğini, hangi konularla ne kadar uğraştığını, bu içerikler üzerindeki çalışmalardan da yola çıkarak değerlendireceğiz. Böylece sadece sonucuna değil, yürünen yola verilen emeğe de bakarak öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi performans değerlendirmelerini de bu şekilde yapma imkanına kavuşacağız” şeklinde konuştu.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ