Görevden Alınan Müdürlere Müjde

Türk-Eğitim-Sen’li 3 Müdür Görevlerine Geri Dönmeye Hak Kazandı

Bilindiği üzere çalıştığı kurumunda 4. yılını dolduran okul müdürleri, aralarında veli, öğrenci,okul aile birliği başkanı, öğretmen, şube müdürü, ve milli eğitim müdürünün puanlarıyla çalışma sürelerinin uzayıp uzamayacağı belirlendi.

Bu puanlama sırasında en çok karşılaşılan sorunların başında özellikle müdürlerin amirlerinin puanlamaları yanlı olarak yaptıkları söylentileriydi.

Bu yüzden ülke genelinde belli bir sendikaya üye olan müdürler geçer puan alırken, o sendikadan olmayan müdürlerin çok az bir kısmı görevlerinde kalabildi.

Okul müdürleri bu durumua isyan ettiler ve haklarını aramak için mahkemeye başvurdular. Mahkeme sonuçlandı ve müdürlerin lehinde karar açıklandı. 3 Müdür görevlerine tekrar geri dönmeye hak kazandı.

Olay Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde, Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kaya’nın sıfır puan vermesi sonucu koltuklarından olan 3 okul müdürünün, Çanakkale İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı ile açtıkları davanın sonucunda görevlerine dönmeye hak kazanmasıyla sonuçlandı.

Bayramiç İlçesi’nde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez uygulamaya koyduğu puanlama sistemi kapsamında, yeterli puan alamadığı belirtilen Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Feridun Arslan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nizamettin Çakırtaş ile Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Mustafa Timoçin görevden alındı.

Başarılı olduklarını ileri süren müdürler, Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kaya’nın kendilerine sıfır puan vermesi üzerine görevden alındıklarını belirterek, Çanakkale İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Görevden alınan müdürler savunmalarında, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kaya’nın kendi kurumlarına hiç gelmediğini, oysa müfettişler tarafından başarılı olduklarına dair belgeler bulunduğunu belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kaya’nın objektif davranmadığını ve puanlamanın iptal edilmesi istemiyle açılan davada, mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu karar Edirne Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti. Ancak, mahkeme kararı onadı.
mahkeme kararı müdürler
Bunun üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘Görevinize dönebilirsiniz’ dediği Türk Eğitim Sen üyesi Mehmet Akif Ersoy İlkokulu Müdürü Feridun Arslan ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nizamettin Çakırtaş’ın Pazartesi tekrar iş başı yapacak. Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi ve Anadolu Teknik Lisesi Müdürü Mustafa Timoçin’in ise davayı kazandığı anacak yazışmaların devam etmesi nedeniyle daha sonra göreve başlatılacağı belirtildi.

Bu karar, görevden haksız yere alınan müdürlere bir emsal niteliği oluşturdu. Onların da mahkeme kararıyla görevlerine dönmelerinin önü açılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.