Hükümetin 2016 yılı Eylem Planı

Seçim arefesinde konuşulan ve 2016 yılı için verilen vaatler vardır. Vatandaşın merakla beklediği zamlar Başbakan’ın açıklamasına göre 2016 yılında geliyor. İşte milyonların merakla beklediği vaatler:

  • Öğrenci bursları 400 lira olacak.
  • Asgari ücret 1300 lira olacak.
  • Muhtar maaşı 1300 lira olacak.
  • İşçi emekli maaşı 1200 lira olacak.
  • Şubatta 30 bin öğretmen ataması yapılacak
  • Öğrencilere 100 bin liralık faizsiz kredi imkanı verilecek.
  • Esnafa 30 bin liralık faizsiz kredi imkanı.

Hükümet 2016 yılı için 3 aylık eylem planı hazırladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu çevremizdeki ateşe rağmen biz verdiğimiz sözleri tutacağız açıklamasında bulundu. Bakanlar kurulunda gerekli yasaların çıkacağını belirten Ahmet Davutoğlu 1 haftalık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık eylem planlarının bulunduğunu belirtti. Seçim meydanlarında verilen sözlerin büyük bir kısmı 3 aylık eylem planında gerçekleştiriliyor. Yapılan düzenleme ile beraber öğrencilerden emekliye işçilerden girişimcilere esnaf, çiftçi ve devlet görevlileri için bazı iyileştirmeler geliyor.

6 aylık  ve  1 yıllık planlarda ise çok radikal değişimlerin olduğu gözlendi. Özellikle devlet sırrı, sosyal yardım, sivil toplum ve patent kanunlarında köklü değişimler olacak. Yeni Türkiye’de üretime destek olmak için bir takım çalışmaların da olduğunu görüyoruz. Girişimci gençlere 3 yıllık vergi muhafiyeti verilecek. Bunun yanında gençler için anahtar teslim fabrika modeli sistemine geçiliyor. Bilim üssü olan üniversiteler kurulacak. Ayrıca patent kanununda yapılan değişimlerle üretim yapan işletmelerin önü daha da açılıyor.

Yasalaşmayı bekleyen eylem planının ülkemize ve milletimize faydalı olması dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.