MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hutbede Seçmeli Ders Vaazı

MEB, ortaokul ve liselerde okutulan seçmeli ders tercihlerinin 19 Şubat’a kadar tamamlanmasını istedi.

Hutbede Seçmeli Ders Vaazı
  • 08.02.2016
  • 501 kez okundu

Hutbede Seçmeli Ders Vaazı

MEB, ortaokul ve liselerde okutulan seçmeli ders tercihlerinin 19 Şubat’a kadar tamamlanmasını istedi.

MEB’in seçmeli derslerle ilgili öğretmen yokluğu gibi gerekçelerle öğrencilerin belli derslere yönlendirilmemesi yönündeki yazısına rağmen bazı milli eğitim müdürlükleri ile okullar, öğrencileri Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerine yönlendirmek için afiş ve tanıtım çalışmalarına başvurdu.

Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19 Ocak’ta ilçelere gönderilen ‘seçmeli dersler’ konulu yazıda, “Din, ahlâk ve değerler eğitimi alanında ilçe müftülükleriyle diyalog  kurulması, okul müdürü, din kültürü öğretmenlerinin veli ve öğrencilere gerekli hatırlatmaları yapması, sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçilerek afiş ve broşürlerle, yerel basın yayın organlarına haber yaptırarak farkındalık oluşturulması, örnek çalışmalar için grup paylaşımlarında bulunulması ve özel hassasiyet gösterilmesi” istendi.

5 Şubat 2016 Cuma Namazı Vaazında Seçmeli Derslerden Bahsedilmişti İşte İlgili Bölüm

ffff

‘BU DERSLERDE SIKINTI VAR’

Yazıyı ilçelere gönderen Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhterem Aktaş, Hürriyet’e şu bilgileri  verdi: “Ben aynı zamanda din öğretiminden sorumlu müdür yardımcısı olduğum için böyle bir yazıyı ilçelere gönderdim. Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçiminde iniş çıkışlar olabiliyor. Bazı ilçelerde bu dersler hiç seçilmiyor veya yüzde 1 oranında tercih ediliyor. Fizik, matematik gibi derslerin seçiminde sıkıntı yokken bazı velilerden şikâyetler geldi, seçmeli din dersleri ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını söyleyenler oldu. Velilerin ders seçiminde daha bilinçli olması için bu yazıyı hazırladık. Müdürlüklerin, müftülüklerin üzerine düşenleri yapmalarını istedik. Görevimiz bu. Hiçbir veli istemediği dersi zorla seçmeye zorlanamaz, seçemez. Ama hangi derslerin seçmeli olduğu konusunda velilere gerekli bilgilerin verilmesi gerekiyor.”

‘İL MİLLİ EĞİTİMDEN YAZI GELDİ’

Tekirdağ Kapaklı ve Kocaeli Gebze ilçe milli eğitim müdürlükleri ile Ankara’daki Turgut Özal Ortaokulu ise internet sitelerinde, ‘Dersimi Seçiyorum, Dinimi Öğreniyorum’ başlıklı afişler yayınladı. Çeşitli derneklerin sosyal medya hesaplarında da görülen afişte, “Ortaokul-lise öğrencileri ve kıymetli veliler; din, ahlâk ve değerler alanı seçmeli derslerin seçim süreci başladı. Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini okul idarelerine başvurarak seçimlerinizi yapabilirsiniz” denildi. Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nden gelen yazı doğrultusunda duyuru yaptık. Yabancı seçmeli dersler için bir duyuru, afiş olsaydı yayınlardık. Amaç veli ve öğrencileri haberdar etmek. Bu bütün dersler için yapılıyor” dedi.

56b44d0a18c7735bdcc52c51

‘HALKIN % 99’U MÜSLÜMAN’

Tekirdağ Kapaklı İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nalbant, afiş için, “Bütün dersler sistemde var. Veli  ve öğrenci istediği dersi seçer, istemediğiniseçmez. Halkın yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülke ne seçiyor? Bunun ne sakıncası var? Ben size soruyorum” diye konuştu.

Aynı afişi internet sitesinde yayınlayan Ankara’daki Turgut Özal Ortaokulu Müdürü Malik Artuk, “Gençler günümüzde sıkıntılar yaşıyor, devletin karşısında olabiliyor. Onlara manevi bilinç kazandırmak, farkındalık yaratmak için bu duyuru yapıldı. Bu bir devlet politikası oldu. İlçe milli eğitim müdürlüğünden de onay alındı. Bu afişi internetten bulduk. Diğer seçmeli dersler için de olsaydı, aynı duyuruyu yapardık. İsteyen öğrenci istediği dersi seçebiliyor” dedi. Afişler daha sonra okul ile Gebze İlçe Milli Eğitimin internet sitesinden kaldırıldı. Geçen günlerde de Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü okullara yazı göndererek öğrencilerin, Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmesi için teşvik edilmelerini istemesiyle gündeme gelmişti.

MEB: Yönlendirme yapmayın

İlkokulların 4, ortaokulların 5, 6, 7, 8 ve liselerin 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin gelecek yıl alacakları seçmeli ders tercihlerini 19 Şubat’a kadar okul müdürlüklerine veli dilekçesiyle başvurarak bildirmeleri gerekiyor. Öğrenciler üç asıl ve bir yedek olmak üzere 4 ders seçebilecek. En az 10 öğrenci aynı dersi isterse ilgili seçmeli ders okutulabilecek. MEB’in seçmeli derslerle ilgili illere gönderdiği yazıda ise yönlendirme yapılmamasıistenerek, “İlgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince, öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyecek. Okullarda ilgili alanda yeterli sayıda öğretmenin bulunmadığı dersler seçilirse öncelikle diğer okullardan maaş veya ek ders karşılığı görevlendirmeler yoluyla öğretmen temin edilecek. Bunun da mümkün olmadığı hallerde ücretli öğretmen görevlendirilerek bu dersler açılacak. Seçmeli derslerin amacı, tanıtımı ve seçimine yönelik yapılacak işlemler konusunda öğrenci ve veliler okul müdürlükleri tarafından bilgilendirilecek” denilmişti. Hürriyet/Eğitim

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ