MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -

İdari İzinde Ek Ders Durumu? Kesinti Olacak Mı?

İdari izinde Takviye Kurs Ek Ders Durumu

İdari İzinde Ek Ders Durumu? Kesinti Olacak Mı?
  • 17.04.2018
  • 9.902 kez okundu

Öğretmenler idari izinli sayıldıklarında ek ders ve takviye kurslar ek dersinin kesilip kesilmeyeceği durumunu sizler için araştırdık. Bu konu oldukça kafa karıştırmaktadır. Bunun için ilgili yönetmeliğe göre hareket etmek en doğru iş olacaktır.

İdari izinde Öğretmene Ek Ders Ödenir mi? İdari izinde Ek Ders Ücreti Alınır Mı? İdari izinde ek ders ücreti kesilir mi? Takviye Kurslarda Ek ders kesintisi olur mu?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının “II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler” bölümü “Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller” başlıklı 24. maddesi şu şekildedir: “

(1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Valilikler tarafından alınan tatil kararlarında da ek ders ödenir. (Kar tatili vs.)

Bu hükümlere göre; Herhangi bir nedenle eğitime ara verilmesi kararlaştırılan il ve ilçelerde görev yapan eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılacaklarından ek ders ücretleri tam ödenecektir.

Takviye Kurslarda İdari İzinde Ek Ders Ödenmez

Takviye kurslar, ders görevinin yapılmış sayılacağı haller başlıklı maddesi dışında kalmaktadır. Takviye kurslar fiilen girildiği takdirde ek ders alma hakkı kazanılır. Bu yüzden idari izinlerde, valiliklerin aldığı tatil kararlarında öğretmen normal ek dersini alabilirken eğer o gün takviye kursu varsa onun ek dersini alamaz.

Bir önceki yazımız olan Ders Dışı Egzersiz Yönetmeliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

loading...

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. yusuf yalçın dedi ki:

    bilmiyorsunuz işkembeyi kübradan atmayın takviye kurs ne neden kapsam dışı olsun yasal dayanağa dayanmayan yorumlarınızı burada kamuoyuna yasalmış gibi yazmanız hiç etik değil

YORUM YAZ
findikzade escort kartal escort istanbul escort beylikduzu escort istanbul escort