MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İlayda Göğsümüzü Kabartmaya Devam Ediyor

Tubitak’ın Reddettiği Projesi Dünya Birincisi Seçilmişti…

İlayda Göğsümüzü Kabartmaya Devam Ediyor
  • 12.01.2016
  • 668 kez okundu

İlayda’dan Bir Başarı Daha

İlayda Şamilgil “First Step To Nobel Prize In Physics” En Prestijli Fizik Proje Yarışmasında 70 civarında ülkeden 5 bini aşkın fizik projesini geride bırakmayı başararak, Dünya birincisi olmuştu. Bu projeyi daha önce TUBİTAK’a gönderdiği fakat TUBİTAK’ın düzenlediği yarışmada dereceye dahi giremediği biliniyordu. İlayda kariyerine artık ABD’nin Cornell Üniversitesinde devam edecek.

clip_image001

İlayda geçen yıl Nobel Ödülü’ne Doğru İlk Adım adlı yarışmaya “Sıvılardaki su oranını mıknatısla ölçebilen ucuz, hızlı ve taşınabilir bir sistem” adlı projeyle katılmış ve birinci olmuştu. Üstelik bu ödülü aldığında henüz 12. Sınıfta idi. Elde ettiği başarı ile tüm Türkiye’yi gururlandıran İlayda şu anda mühendislik eğitimi alıyor, üniversite eğitimi için ise ABD Cornell Üniversitesi’ni tercih etmiş.

Lise Hayatı Oldukça Verimli ve Başarılı İdi

İlayda İstanbul Özel MEF lisesinden mezun oldu, lise hayatı gayet başarılı ve verimli geçen ilayda son sınıfta İstanbul’da bulunan bazı metro istasyonlarında radon gazı (kanserojen) ölçümü yapıp bu verileri İstanbul Valiliğine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuş.

NASA PROJESİNE SEÇİLDİ

Cornell Üniversitesinde eğitimine başlayan İlayda, yalnızca 2. Sınıfta iken dahil olunabilen ve 30 kişinin katılabildiği bir araştırma projesine de henüz 1. Sınıfta iken dahil oldu. Mutlaka araştırma projelerinde yer almak istediğini ve istediğini elde ettiğini belirten İlayda, Üniversite Profesörlerinden olan ve aynı zamanda NASA’da teknoloji şefi olarak çalışan  Mason Peck’in Mars’a giden roketlerle ilgili projesinde görev alacak.

Ders Saatleri Azalacak

Projede çalışma hakkı elde eden İlayda’nın teori dersleri haftada 8 saate indirilecek. Kalan zamanını ise projeye harcayacak, böylece daha çok araştırma ve pratik yapmış olacak. Projenin teoriden çok pratikte geçerli olmasını heyecan verici olduğunu söyleyen İlayda bu gelişmeden dolayı mutluluğunu ifade etti.

ilayda şamilgil4

Mezun Olunca Bir Süre ABD’de Çalışacağım

İlayda mezun olduğunda ABD’de ki çalışma düzeni ve ortamını tanımak ve deneyim elde etmek için birkaç sene ABD’de çalışacağını belirtti. Daha sonra Türkiye’ye dönebileceğini ifade eden İlayda kendisini sınırlamayacağını, bilim için çalışacağını söyledi. Yakın zamanda Nobel Kimya ödülünü alan Aziz Sancar ile övündüğünü muhakkak izinden gidilmesi gereken bir insan olduğunu söyleyen İlayda  ödülü Atatürk’e sunmasının da çok yerinde bir davranış olduğunu iletti.

Ülkemizdeki Gençlere Mesajı

Mutlaka hayallerinizin peşinden koşun, engellerle muhakkak karşılaşacaksınız fakat gerçekten isterseniz o engelleri aşmanın yolunu bulabilirsiniz. Olumsuz düşünmeyin ve yapmak istediklerinizi mutlaka yapın, başkaları için başkalarının isteklerini değil…

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ