İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı başvuruları bugün başladı.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı başvuruları bugün başladı.

Eski adı parasız yatılılık ve bursluluk sınavı olan yeni adı ile ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı İOKBS başvuru kılavuzu yayınladı ve başvuru süreci başlamış oldu. Sınav başvurusu; 12 Mart – 05 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 03 Haziran 2018 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00’da, ÖDSGM tarafından yapılacaktır.

Öğrenciler “2018 İOKBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu” na ve ilgili mevzuata, http://www.meb.gov.tr ve http://www.odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinden ulaşabilecektir.

SEKİZİNCİ SINIFLARIN DURUMU NE OLACAK?

Bildiğiniz üzere TEOG sınavı zamanında 8. sınıf öğrencileri sınava başvuru yapmaları yeterli oluyorlardı. TEOG sınavında aldıkları puan aynı zamanda PYBS puanı da oluyordu. Bu sene ise hem TEOG sınavı kaldırıldı yerine LGS geldi hem de PYBS değiştirildi ve adı İOKBS oldu. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl 8. sınıflar da Bursluluk sınavına girecek. Bu yıl 8. sınıf öğrencileri 2 Haziran 2018 cumartesi günü Liseler Geçiş sınavına ardından da 3 Haziran 2018 Pazar günü saat 10:00′ da İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına girecekler.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde 12 Mart – 05 Nisan 2018 tarihleri arasında  sınav başvurusunu yapacaktır.Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi; “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır.

Sınav Kılavuzuna http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2018/2018_IOKBS.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.