İlkokul 3. ve 4. Sınıflara İYEP Kapsamında Yetiştirme Kursu Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) dershaneleri kapatmasından sonra tüm okullarda yetiştirme ve destekleme kursu açarak dershane eksikliğini gidermeye çalışmıştı.

Hatta destekleme ve yetiştirme kursu açan öğretmenlere ek dersi 2 katına çıkarıp ek hizmet puanı vererek öğretmenleri kurs açmaya teşvik etti. Yapılan çalışmalar gösterdi ki destekleme ve yetiştirme kursları sayesinde öğrenciler hiç bir ücret ödemeden kurslardan yararlandılar ve başarılı da oldular.

Destekleme ve yetiştirme kurslarını ilkokullarında açacağı söylenmişti. Fakat bir çalışma yapılmamıştı. İlkokul öğrencilerinin destekleme ve yetiştirme kursuna ihtiyacı olup olmadığını araştırmak için pilot uygulama yapılacak ve eğer pilot uygulamada başarı sağlanırsa ilkokul öğrencilerine de kurs açılacak.

Açılacak kurslar ağırlıklı olarak Türkçe (okuma) ve Matematik (analitik) ağırlıklı olacak ve 3. ve 4. sınıf öğrencileri faydalanacak.

İlkokullarda Yetiştirme Programları (İYEP) adıyla hayata geçirilecek proje kapsamında 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine kurslar verilecek. 2016-2017 eğitim öğretim döneminde pilot uygulaması gerçekleştirilecek İYEP çerçevesinde, ihtiyaç analizleri yapıldı. Program, bakanlığın 2017 İş Takvimi’nde de yerini aldı.

OKUDUĞUNU ANLAMA

Gelecek yıl başlayacak İYEP, ilkokulların 3 ve 4’üncü sınıflarına devam edip okuma, yazma, okuduğunu anlama ve temel matematik becerilerini yeterince edinememiş öğrencilere yönelik olacak.

Mülteciler, göçmenler ve mevsimlik tarım işçileri gibi dezavantajlı öğrencilerin de yararlanabileceği kurslarla, akademik başarının arttırılması amaçlanıyor. Her 100 öğrenciden 5’inin, 21 gün ve üstü devamsızlık yaptığı ilkokullarda devamsızlıkların önüne geçmenin de hedeflendiği projeyle, çocukların okula uyumları da sağlanacak.

Program kapsamına alınacak öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturacağı kazanım değerlendirme araçları ile yapılacak çalışma sonucunda belirlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.