MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İLKSAN’a Girişler Serbest Çıkışlar Yasak

İlksan Üyeliğinden Ayrılma Maddesi Mahkeme Tarafından Durduruldu…

İLKSAN’a Girişler Serbest Çıkışlar Yasak
  • 15.02.2016
  • 309 kez okundu

İLKSAN’a Girişler Serbest Çıkışlar Yasak

Sınıf öğretmenlerini bünyesine zorla üye yapıp aylıklarından düzenli para kesen ve sizler adına yatırımlarda bulunuyoruz arsa alıyoruz masalları ile dünlerde bugünlere gelen İLKSAN’ın zorbalığına halen sendikalarda cevap bulamamanın savaşını verirken Eğitim-Sen den yüreklere su serpecek bir haber manşetlere taşındı. İsteyen sınıf öğretmeni İLKSAN dan istediği zaman ayrılabilecek diye.

Senelerdir öğretmenlerin aylığından kesmeye istekleri dışında devam eden ve bir türlü çıkma potalarını aşağıya çekmeyen İLKSAN çıkmak isteyen öğretmenlere de belirli bir seneyi tamamlamadan çıkarsa bankaların faiz sistemi hesaplaması ile öğretmenin biriken parasını ödüyor.

1993 yılındaki İLKSAN yolsuzluğunu bilmeyen yoktur. Taşlar yerinden bir anda oynamış skandallar ortaya çıkınca zavallı eğitimcilerin aylıklarına yapılan kesintilerin nerelere harcandığı gözler önüne serilmiş olmasına rağmen öğretmenler bir türlü İLKSAN üyeliğinden düşürülmemiş ve bu kan emme devam etmiştir.

İLKSAN’nın kuruluş amacı İlkokul öğretmenleri arasında yardımlaşmayı sağlamaktır. Her şey güzel gözükse de öğretmenler haklarının gasp edilmesinden sıkça söz edip sendikalarının bu işe el atmasını yüksek sesle dile getirdiler her seferinde. Çünkü hiçbir yardımlaşma adil olmadığı gibi toplanan paralarla yapılan yatırımlarda hep zarar etmekte.

Öğretmenler ayrılmak istedikçe onların İLKSAN’dan ayrılmamaları adına karşılarına çıkardıkları engellerle kenarda biriken paralarının da kuşa döneceği korkusu ile hep askıda kaldı. Burada kazanan İLKSAN kaybeden eğitimci oldu Uyuyan sendikalar uyandı ve bastırdı eğitimcisinin haklarını ve izinsiz üyeliğe son verdiği gibi isteyen eğitimci İLKSAN’dan tek kuruşuna zarar gelmeden ayrılabilecek.

Adil olanda buydu. Çünkü; sınıf öğretmenlerinin sırtından sağlanan haksız kazanca dur demenin zamanı geldi de geçiyor bile. Sevgili öğretmenler üyelikten ayrılmak ve birikimlerini geri almak isteyenlerin yapacağı tek şey; Toplu sözleşmenin yürürlüğe gireceği 1 Ocak 2016 itibariyle dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Bu arada birikmiş aidatların alınıp alınamayacağı veya ne şekilde alacakları tam olarak netletmiş değil. Çünkü ; İLKSAN üyelerin kendilerinden ayrılmaları halinde ödemede güçlük çekeceklerini devletin kendilerine finansal olarak kaynak göstermesini istiyor. Toplu sözleşmedeki maddenin kanuna aykırı olduğunu öne sürerek kararın iptali için mahkemeye başvurduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Siz ne kadar ayrılmak için çabalasanız da İLKSAN sizin üyeliklerinizi bu gidişle hiç ama hiç iptal ettirmeyecek gibi…

Oğuzhan MERT / Köşe Yazısı

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ