İmam Hatip Ortaokulları Gerekli miydi?

Hedefi Olan Öğrenciler Her Okulda Başarıyı Yakalayabilir…

Eğitim hayatımızın her köşesinde bulunan, bebekliğimizden yaşlılığımıza dek süren bir serüvenimizdir. Aslında burada bir söze dikkat çekmem gerekirse ‘’Hayat bir sınav.’’ Sözüne dikkat çekmek istiyorum. Gerçekten hayatımızın içerisindeki birçok sınavın dışında hayatın kendisi, yaşadığımız birçok zorlu sınavın bütünü aslında. İşte bundandır hayatımızın her yerinde dersin, sınavların, başarısızlıkların ve başarıların karşımıza çıkması.

Bildiğimiz gibi ihtiyacımız olan eğitim öğesinin birçok çeşitli eğitim kurumları vardır. İlk eğitim kurumu evimizdir, öğretmenler ise ailemiz. İlk eğitim dediğime bakmayın aslında bu ilk eğitim hiç sona ermez. Ailemiz bize yaşımız kaç olursa ders verir ve sınavlara sokar. İkinci eğitim ise okul yollarından geçer. Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite derken bu döngü ilerler, gider. İkinci eğitim okulları ise çeşitlenir. İlkokula giderken devlet okuluna mı özel okula mı gideceğiz? Soru işaretleri olur kafamızda, ailelerimiz bizler için en doğru kararı verirler. O zamanlar kafamızda meslek yoktur, hayatın bize neler getireceğini bilmeden eğitimimize başlarız. Ortaokulda ise artık kafamızda bir şeyler oluşmaya başlar ve ilgi alanlarımızı, hangi derse ilgili olduğumuzu keşfederiz. Örneğin ileride din konusunda insanları bilgilendirmek isteyen biri imam hatip ortaokuluna gitmek ister. Peki bu yeni ortaya çıkan imam hatip ortaokulları nasıldır? Gerekli midir?

Bana kalırsa gereksiz değildir. Hedefi olan öğrenciler için birçok okul çeşidi vardır ve İmam Hatip Ortaokulları da gereklidir. Eğitim hangi çeşitle olursa olsun eğitim o kadar değerlidir ki. Eğitimimiz hiç sona ermesin. Hedefi olan gençlerimiz diledikleri okullardan memnuniyetle mezun olsunlar. Benim dileğim budur.

Fırat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.