İsveç’in 27 Yaşındaki Yeni Eğitim Bakanıyla Tanışın

Ülkemizde bakanların çoğunluğunun yaşlı olması aslında yaşlı demeyelim de 50 yaş ve üeri olması dünya’da genç bakan görünce haber olmasını sağlıyor. Özellikle son dönemlerde milli eğitim bakanlığına gelen bakanlarımız İsveç’in milli eğitim bakanı ile karşılaştırıldığında oldukça yaşlı durmaktadırlar. Burada yaş vurgusu yapmamızın sebebi vücut yorgunluğunun olup işine konsantre olamaması ile ilgilidir. bunun dışında bakanlarımızın diğer özellikleri ile ilgili değildir. Yanlış anlaşılma olmasın.

İsveç’in yeni Başbakanı Stefan Löfven’in cuma günü açıklanan bakanlar kurulunda kadın-erkek eşitliği dikkat çekiyor. Kabinenin en genci 27 yaşındaki Bosna kökenli Aida Hadzialic, Ortaokul Üstü Eğitim ve Eğitim Standartları Bakanı oldu.

İsveç’te 14 Eylül’de yapılan seçimlerden zaferle çıkan sol bloku oluşturan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller’in ortaklığında kurulan yeni koalisyon hükümetinin kabinesinde 12 kadın ve 12 erkek bakanın bulunuyor.

Kabineyi açıklayan Stefan Başbakan Löfven “Yeni hükümet feminist bir hükümet” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dört yıl İsveç’i yönetecek kabinede iki Türkiye kökenli bakan da var. Yeşiller’den Gaziantepli Mehmet Kaplan (43) Şehircilik ve İskan Bakanlığı, Sosyal Demokrat Süryani asıllı Mardinli İbrahim Baylan (42) Enerji Bakanlığı görevine getirildi.

Baylan ve Kaplan dışında, üçü göçmen kökenli, dikkat çeken bazı bakanlar da yer alıyor.

Kabinenin en genci 27 yaşındaki Bosna kökenli Aida Hadzialic, Ortaokul Üstü Eğitim ve Eğitim Standartları Bakanı oldu.

Sosyal Demokrat Parti Başkanlığı için ismi geçen Avrupa Birliği eski komiseri Margot Wallström İsveç’in yeni dışişleri bakanı oldu. Kabinede dikkat çeken diğer bir ayrıntı ise TV sunucusu Gambiya kökenli Alice Bah Kunke, Kültür Bakanı oldu.

İsveç’in yeni seçilen merkez-sol hükümetinin ilk icraatı Filistin Devleti’ni tanımak olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.