İyi Ahlaklı Gençler

Günümüzde öğrenci olmakta, öğretmen olmakta çok zor hale gelmiştir. Bunun nedenine baktığımız zaman öğretmenler isteksiz ve zorunlu ders anlatıyor. Öğrenciler ise akşam olsa da eve gitsek derdinden okula önem vermiyor.

Aslında söylemek istediğim; öğretmenlerimiz çocuklara şefkat ile yaklaşsa onların başarılarını ödüllendirse, saçlarını okşasa, okuldaki derslerin belli bir zaman sonra unutula bilineceğini aslında iyi ahlaklı birer öğrenci insan olmaları gerektiğini anlatsa öğretse çocuklara anne baba hakkını öğretmen sevgisini gösterse bu çocuklar okuldan bunalır mı? Tabi ki hayır neden bunalsın neden gitmek istemesin insan sevindiğini bildiği bir kişiden hiçbir zaman kaçmaz, tam tersi ona yaklaşır. Onun en gözde öğrencisi olmak için çabalar benim böyle bir tane öğretmenim vardı. Diğerleri ne yazık ki böyle değillerdi ve kendisi matematik öğretmenimdi onun sevgi ve şefkati bende matematik sevgisi oluşturdu. Öğrencilik hayatım boyunca en başarılı dersimdi. Öğretmenlerimiz buna neden dikkat etmiyor şaşırıyorum. Öğretmenlik, sadece para kazanma yolu olmamalı. Öğretmenlik bir şefkat kucağı bir örnek insan olmalı öğrencilerine ileride ne olmak istiyorsun denildiği zaman öğretmenim gibi olmak istiyorum demeli, bunu kaç öğretmenin öğrencisi söylüyor. Okul bahçelerini geziyorum. Şu öğretmen bunu dövmüş şu öğretmen bu çocuğu sınıfta rezil etmiş. Kusura bakmasınlar ama öğretmenlik öğrenci tersleme bağırma kızma mertebesi değil, örnek insan mertebesi sabırlı olma doğruyu gösterme mertebesi şimdi şunu söyleyen öğretmenlerimiz olur. Bu makaleyi yazmak kolay gel benim öğrencilerimi gör diye sitem eden tabi olacak bu eğitimi ilk okul 1. Sınıftan itibaren verdiğiniz zaman güze ahlak ve saygı eğitimini emin olun o çocuklar size saygıdan her gördüklerinde ellerinize yapışıp öpmek için sıraya girerler günümüzdeki öğrenciler bu sevgiye şefkate muhtaçlar.

Bu yazıyı neden kaleme aldım diye merak ediyor olabilirsiniz, nedeni ise çok öğretmen gördüm ama ne yazık ki gerçek bir eğitmen görmedim. Belki birkaç öğretmenimiz okurda bu durumu fark eder diye düşündüm.

Fırat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.