Kamu Çalışanlarına Sevindirici Haber

Yapılan düzenlemeyle beraber kamu adaleti için kamu çalışanlarına müjdeli haber geldi. Yeni yılda hükümet ve sendikalar anlaştı. Yapılan yeni değişikliklerde kamu çalışanları yıllık izinlerini devredebilecek. Bunun yanında ibadetlerinde kolaylık sağlanacak. Yıpranma ile emekliliğin şartları hafifletiliyor. Ve son olarak Üniversite mezunu kamu işçileri devlet memuru statüsünü kazanıyor.

4 C’li işçilerin taleplerini değerlendiren hükümet maruzatlarını olumlu buldu ve bu personeller 4A kadrosuna alınacak. Üniversite mezunu işçiler ise  1 yıl içinde devlet memurluğuna alınacak. Yıpranma tazminatları düzenlendi. Yıpranma zammının kapsamı genişletildi ve sendikaların beklentileri üzerine düzenlemeler yapıldı. Öğle arası dinlenme arasının süresi genişletildi. Cuma günü cuma namazına göre molalar belirlendi.  Kullanılmayan Yıllık izinler bir sonraki yıla devredilecek.

Bütün bu düzenlemeler 2016 yılı itibariyle uygulamaya geçmesi bekleniyor. Kamuda adaletin sağlanması önemli bir konudur. Yapılan düzenlemelerle kamu adaletinin sağlanmasına yöneliktir. Kamu da adaleti sağlamak için alınan kararların Hükümetin 2016 yılı eylem planında yer alması bekleniyor.

En büyük problemlerden birisi ek ödemelerde yapılacak düzenlemelerdir. Performans, kıdem, hizmet farkı başarı gibi 50 çeşit ek ödeme kriteri vardır. Yeni düzenlemeye göre ödeme kriterleri 10 kategoriye iniyor. Bunun yanında az gelişmiş bölgelerde daha kıdemli personellerin olması için çalışmalar yapılıyor. Kamunun bölgesel adaleti sağlamak için az gelişmiş bölgelerde çalışan personellere daha fazla ek gelir kazanma imkanı veriliyor.

Kamuda adaletin sağlanması için yapılan düzenlemelerin uygulanmasını ve devamının gelmesini bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.