Kapatılan Okulda Okuyan Öğrenciler için Nakil Fırsatı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan KHK (Kanun Hükmünde Kararname) doğrultusunda FETÖ-PDY bağlantılı eğitim kurumlarını kapattı. Kapatılan kurumlar ilkokuldan yüksek öğretime bir çok kurumu kapsıyor.

Okullar kapatıldı fakat bu okulda okuyan bir çok öğrenci açıkta kaldı ve ne yapacakları konusunda resmi bir açıklama yapılmamıştı. Sadece kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler için aynı ildeki bir başka vakıf yada devlet üniversitesine geçme hakkı tanındı.

Kapatılan Okullardaki Öğrencilere Bir Defaya Mahsus 30 Eylül 2016’ya Kadar Nakil Hakkı Tanındı

Bakanlık bu okullarda okuyan öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için 30 Eylül 20126 tarihinde kadar bir başka okula nakil hakkı tanıdı. Bu hakkın 2015-2016 eğitim öğretim yılı için bir defaya mahsus olduğu açıklandı.

Nakil Yaptırırken Adres Bilgisi Baz Alınıyor

Veliler çocuklarının bir başka ilkokul, ortaokul ya da imam hatip ortaokuluna nakillerini isterken adres bilgilerinin olduğu bölgedeki, okulları seçmek zorundalar. Çünkü okul nakilleri adrese dayalı sistem üzerinden otomatik olarak yapılıyor. Başka adrese kayıtlı bir öğrenci nakil sırasında TC Kimlik numarasından ortaya çıkıyor ve sistem o öğrencinin nakil işlemine onay vermiyor.

Lise Nakilleri için TEOG Puanı ya da Okulun Taban Puanına Bakılacak

Kapatılan özel ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrenciler ise nakil isteyecekleri liselerin taban puanlarına göre nakillerini isteyebilecekler. Taban puan şartı aramayan denk liseler için işlemler daha hızlı olacak ve öğrenci direk okula gidebilecek.

Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nakil yaptırmak isteyen veli çocuğu ile birlikte direk nakil yaptıracağı okula gider ve çocuğun kimliği ile işlem başlar. Nakil yaptıracağı okul E-Okul sistemi üzerinden öğrencinin TC kimlik numarası ile öğrenciyi okula naklini ister. Öğrencinin eski okulu da nakil işlemini onaylar ve nakil gerçekleşmiş olur.

Kapatılan Okula TEOG Tercihi Yapan Öğrencilerin Durumu

Kapatılan liseye TEOG puanı ile tercih yapıp yerleşen öğrencilerin kayıtları okulun kapatılması ile silindi. Bu durumda olan öğrenciler TEOG tercih başvuru son tarihi olan 29 Temmuz 2016 saat 17.00’ye kadar yeniden tercih yapabilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.