Kasımda Öğretmen Ataması Olma İhtimalini Sevdim

Yine aylardan kasım ama bu sefer gündemde sevgi aşk değil öğretmen ataması var. 15 Temmuz sürecinden sonra kamuda başlayan ihraçlar sonrasında en çok açık Milli Eğitim Bakanlığında oluştu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) zaten yıllardır öğretmen açığımız var diyordu. Hatta bu sayı 400 binlerle ifade ediliyordu. Bir de üzerine ihraçlar gelince bu açık iyice arttı.

Sosyal medyada oluşturulan öğretmen atamaları gruplarındaki üye sayıları 100 binlerin üzerinde sadece bu gruplara üye olmuş öğretmenler atansa ülkede öğretmen açığı falan kalmayacak.

Bu yazılar dile kolay geliyor. O kadar öğretmen atamasının devlete getireceği yükü biz tam olarak hesaplayamam. Bütçe hesaplarına o kadar hakim değilim. Ama şöyle bir gerçek var. Bakanlık ilk öğretmen atamalarını il içi, il dışı ve özür durumu atamalarını düşünerek yapıyor. Her yeri doldurursa kimse yer değiştiremez. Bir yerlerde açık olmalı ki yer değişimi gerçekleşebilsin.

Kasım’da Atama Neden Yapılmalı?

Şu an itibariyle ülkemiz neredeyse bom boş. Her yere rahatlıkla atama gerçekleştirilebilir. Kasım ayında öğretmen ataması yapılsın ki hiç olmadı ilk dönemin sonuna öğrenciler öğretmensiz girmesinler. Karnelerini öğretmenlerinin ellerinden alsınlar.

Şanslı olan branşlar olduğu gibi rekabeti yüksek olan branşlar da var. Artık tüm öğretmenler atansın derken de bu durumlarda gözetilecektir. Ama ne olursa olsun atama yapılmalı ve az ya da çok ülke eğitimine yeni öğretmenler girmelidir.

Zaten gittiği yerde 6 yıl tayin istemeden duracaklar. Buna bile razı geliyorlar ve bu şartlarda ben olsam alabildiğim kadar öğretmeni alırım ki en az 6 yıl kafam rahat olur.

Umarım en kısa zamanda yani bu ay içerisinde öğretmen atamaları için duyuru yayınlanır ve Aralık ayında öğretmen atamasıdan bahsetmeden direk Şubat 2017 atamalarını konuşmaya başlarız.

Aydın Karadeniz
buy visio professional 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.