Kıyafet Serbestliği Öğretmenlerin Vicdanına Bırakılmalıdır

Bu Konuyu En İyi Öğretmenler Bilir Demeliyiz…

Hayatımız boyunca birçok kuralla karşılaşırız, bu kurallar bizim kimi zaman zorlasa da çoğunlukla bu kurallara uymak zorunda kalmışızdır. İnsan olarak, anne olarak, evlat olarak, bir birey olarak uymamız gereken çok kural vardır. Örneğin eğitim hayatımız boyunca birçok kuralla karşı karşıya kaldık. Öğrenci olarak kılık- kıyafet kuralımız vardı, öğretmenlere, okul çalışanlara ve arkadaşlarımıza karşı saygılı olma kuralımız vardı (bu kural yazılı olmasa da en önemlisidir), okula teknolojik alet götürmeme, içki, alkol ve çeşitli oyunlarla getirmemeli gibi çeşitli kurallarla karşılaştık.

Sizlere bahsetmek istediğim bir kural var ve bu kural tahmin ettiğiniz gibi okullar içerisinde geçerli. Birçoğumuz mesleğimizi icra etmek için kurallara maruz kalırız. Sizlere bahsetmek istediğim kural ise öğretmenleri ilgilendiriyor. Öğretmenlerin okul içerisinde öğrencilere eğitim verirken nasıl giyecekleri belli hatlarla yönetmeliklerde belirlenmiştir. Peki son günlerde gündemde olan öğretmenlere kıyafet serbestliğinin akıbeti nedir? Bu konudan bahsetmek istiyorum.

Bu düğüm olmuş konu hakkında birçok dava açılmıştır, tartışmalar da bu yüzdendir. Öğretmenlerin kılık kıyafeti kadar sakal tarzları da önem teşkil eder. Örneğin okul idaresiyle mahkemelik olan top sakallı bir öğretmen mahkemede davayı kazanmıştır. Kravatsız sakallı kazakla okula gelen erkek öğretmenler, mini etekle veya dar taytla okula gelen bayan öğretmenler sınırları ciddi anlamda öğrencileri de etkileyecektir. Bu konuyu yine Öğretmenlerin vicdanlarına bırakarak “en iyisini öğretmenler bilir” demeliyiz, aynı zamanda yöneticilerimiz de demeli.

Aydın KARADENİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.