Kız Çocuklarının Okula Devamı için Ev Ziyaretleri Yapılacak

2015-2016 eğitim öğretim yılının birinci döneminde okula devam etmeyen ya da devam etmekte zorlanan kız öğrencilerin okula devamını sağlamak için sömestr tatilinde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personelleri ikna ve destek çalışmaları yapacaklar.

Destek ve ikna işlemlerinin yanında ev ziyaretleri, okul bilgilendirmeleri ve anketler kullanılarak sorunun kaynağına ulaşmaya çalışacaklar.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasına rağmen hala 8. sınıftan sonra okula gitmeyen öğrencilerin sayılarının fazla olması sebebiyle, bu kız öğrencilerin tekrar okula başlamalarını sağlamak amacıyla “Kız Çocuklarının Okullulaşma Oranının Artırılması-II (KEP-II) Projesi” başlatıldı.

Proje 15 Pilot İlde Devam Ediyor

KEP II projesi kapsamında 2016 Ocak ayı sonu itibarıyla Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Bingöl, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Van, Muş, Hakkari, Siirt ve Bitlis’te kız çocuklarının okula devamına ya da tekrar eğitime kazandırılmasına katkıda bulunacak, başta öğretmenler olmak üzere kamu görevlisi, sivil toplum kuruluşu veya ilgili kurum ve kuruluş mensubu 5 bin 250 kişinin yanı sıra bin 500 il ziyaret ekibi üyesinin eğitimi ve çalıştayı tamamlandı. Proje kapsamında 30 bin kişinin eğitilmesi hedefleniyor.

Proje ile Okula Devama Engel olan Durum Ortaya Çıkarılacak

Aynı proje çerçevesinde ev ziyaretleri, okul bilgilendirmeleri ve anketler yoluyla yaklaşık 17 bin öğrenci ve veliye ulaşılarak okula devamın önündeki engellerin bire bir görüşmelerle kaldırılması planlanıyor.

Yarıyıl tatilinin bitimiyle ikna ve bilgilendirme çalışmalarına hız verecek MEB, okula devam etmeyen, eğitimini bırakma eğiliminde olan veya buna zorlanan kız çocuklarını belirleyerek görüşmeler yürütecek.

KEP II Projesi, Bakanlığın AB ile Yürüttüğü bir Projedir

Bakanlığın AB ile yürüttüğü ve özellikle kız çocuklarının okula devam oranının artırılmasını öngören KEP I Projesi’nin tamamlanmasının ardından, ikinci aşama olan “KEP II” geçen yılın mart ayında başlatılmıştı.

Bakanlık, KEP II Projesi kapsamında ayrıca 13 pansiyonlu bölge okulunu yenileyerek yatılı öğrenciler için modern ve rahat ortamlar sağladı. Sadece yemekhane ve yatakhanelerin bulunmadığı pansiyonlu okullar, kültür, sanat, spor ve konferans alanlarının yanı sıra tam teşekküllü müzik odaları, spor salonları gibi olanaklarla donatıldı. Bakanlık, tüm kız çocuklarının en azından liseden mezun olana kadar okutulmasını, üniversite veya meslek hayatına devam edebilmeleri için de fırsat sahibi olmalarını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.