Kötü Notlar için İntihar Eden Öğrenciler

Genellikle anne baba baskısının bir sonucu olan bunalımlar, stres ve yetememe hissi öğrencileri ölüme sürükleyebiliyor.

Karnedeki veya sınavdaki kötü notlar çocuğun psikolojisini çok fazla etkilemekle birlikte bazen de onu çok mutsuz edebiliyor.

Ne acı ki bu tür intiharlara teşebbüs eden çocuklar çoğunluk ilkokul öğrencileri oluyor.

Geçtiğimiz ay meydana gelen olay Bursa’da TEOG sınavından düşük not aldığını öğrenen Ayşe Berrin Yılmazlar banyoda intihar etmiş ve kurtarılamamıştı.

Aynı şekilde İzmir de ise bir lise öğrencisi 4’üncü kattan atlayarak intihar etti.

Polislerin incelediği Umut Okay Giriş’in bıraktığı notta alacağı ara karnede Takdir belgesini iki puanla kaçırdığı ve bu yüzden anne ve babasını çok üzdüğü yazıyordu.

Çocuktan gereğinden aşırı beklenti çocukta, sinirsel ve ruhsal bozukluklara yol açmaktadır.

Kötü karneye tepkinizi biraz olsun azaltıp karşı iyi anne baba olunmalı.

Ebeveynler kötü not getiren çocuğun üzerine gitmemeli, onlara baskı oluşturmamalıdırlar.

Çocuğa olan tavır ve davranışlar not yüzünden değişmemeli ve çocukların başarılarını karne notlarıyla sınırlandırmamalıdır.

Anne ve babasını çok seven çocuk, onlara beklediklerini veremeyince utanıyor, stres yapıyor ve boşluğun içine düşebiliyor.

Eminim sizlerde çocuğunuzun başarılı olmasını istersiniz, o zaman çocuğunuza neden notların kötü değil de bu notları nasıl düzeltiriz diyerek yaklaşmalısınız.

Çocuğunu seven her anne baba kendilerini törpülemeleri gerekmektedir aksi bir durumda bu size daha kötüye mal olabilir, sadece intihar olarak düşünmeyiniz psikolojileri öyle bir bozuluyor ki sizi de öldürebilir kendini de o yüzden çocuklarımıza davranırken iki kez düşünelim.

Biz onları onlar bizi seviyor.

Oğuzhan MERT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.