Köy Enstitüleri ve Eğitimde Gelecek

Ülkemizde bugüne kadar yapılan en ses getiren aydın, vatanını seven bir nesli yetiştiren Köy Enstitülerinin kuruluş amacını incelersek hak vermemek için vurdumduymaz bir vatandaş olmamızı söyleyebilirim. Bu enstitülerin amacı köyde sıkışıp kalan sadece tarımla uğraşan cehaletin en üst düzeyde olduğu insanları aydınlığa yürütmekti. Kurtuluş savaşından çıktıktan sonra Ulu Önder’in bir gözlemi çok doğru idi. Ülke nüfusunun çoğu köylerde yaşamakta idi. Çoğu tarımlara uğraşıyor hatta köy ağalarına biat ediyor ancak onlar izin verirse okullara gidiyorlardı. Yapılan istatistikler durumun vahimliğini gözler önüne serince halkın cehaletinin gittikçe kötüleşmesi Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarına tersti dönemin Milli eğitim bakanı MEB Saffet Arıkan ve İsmail Tonguç’un uğraşı ve 3 yıllık denemeleri sonunda Köy Enstitüleri kuruldu. Kurulmasıyla birlikte okumaya aç olan vatandaşlar hızla katılım göstererek başarı grafiğini de yükseltti.

Okuyup mezun olan öğretmenler köylerinde yeni kuşakları yetiştiriyor. Mezun olan ebeler köylerde hizmete devam ediyor. Okullar aynı zamanda birer tarım işçiliği eğitimi de vererek köylerde tohum ve tarım araçlarının kullanılması konusunda bilinçlendirilerek. Aydınlık Türkiye’nin temelleri hızla atılıyordu. Artık vatandaşlar köy ağalarının emrinde yürümüyor hasta olanlar üfürükçüye gitmiyordu. Karanlık bir sayfa kapanmış aydınlık yarınlara emin adımlarla bilinçli bir şekilde devam ediliyordu. Bizim Ülkemizde iyiye giden hiç bir yenilik sürmediği gibi Köy Enstitülerinin aydın bilinçli insanlar yetiştirmesini istemeyen güçlerin çatlak sesleri yükselmeye başlayarak.

Bu okullardan ülkenin bütünlüğünü bozacak komünistler yetişiyor safsatası ile ve en acısı da köylere aydınlığın girmesiyle güçlerini yitirmekten korkan oy derdine düşen zavallıların ortaya attığı kızlı erkekli okullarda olmayan iftiraların dilden dile dolaştırıp ve karşı devrime ödün vermemesi yüzünde kapatılmıştır. Oysa Köy enstitüleri yaşamdan bir haber, üretimden yoksun eğitim sistemini kökten değiştirmeyi ilke edinen,vatandaşı yaşamla tanıştıran eğitim-üretim ilişkisini kuran,o günün şartlarında cehaletle savaşan Anadolu insanın uyanması,ayağa kalkması uygar bir TÜRKİYE yaratma projesini baltalamaktan geçen süreçte; emellerine kavuşarak bu eğitim yuvalarını kapatmışlardır. İşte bugün hala o ilim yuvalarının kapanmasının acılarını her alanda yaşıyoruz. Kısacası Karanlık çağdan Aydınlığa geçmemizin önünü tıkayanlar vicdanlarına nasıl hesap veriyor çok merak ediyorum.

Aydın KARADENİZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.