MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Köy Enstitüleri ve Eğitimde Gelecek

Anadolu İnsanın Uyanması, Ayağa Kalkması Uygar Bir TÜRKİYE Yaratma Projesi…

Köy Enstitüleri ve Eğitimde Gelecek
  • 26.02.2016
  • 242 kez okundu

Köy Enstitüleri ve Eğitimde Gelecek

Ülkemizde bugüne kadar yapılan en ses getiren aydın, vatanını seven bir nesli yetiştiren Köy Enstitülerinin kuruluş amacını incelersek hak vermemek için vurdumduymaz bir vatandaş olmamızı söyleyebilirim. Bu enstitülerin amacı köyde sıkışıp kalan sadece tarımla uğraşan cehaletin en üst düzeyde olduğu insanları aydınlığa yürütmekti. Kurtuluş savaşından çıktıktan sonra Ulu Önder’in bir gözlemi çok doğru idi. Ülke nüfusunun çoğu köylerde yaşamakta idi. Çoğu tarımlara uğraşıyor hatta köy ağalarına biat ediyor ancak onlar izin verirse okullara gidiyorlardı. Yapılan istatistikler durumun vahimliğini gözler önüne serince halkın cehaletinin gittikçe kötüleşmesi Atatürk’ün İlke ve İnkılaplarına tersti dönemin Milli eğitim bakanı MEB Saffet Arıkan ve İsmail Tonguç’un uğraşı ve 3 yıllık denemeleri sonunda Köy Enstitüleri kuruldu. Kurulmasıyla birlikte okumaya aç olan vatandaşlar hızla katılım göstererek başarı grafiğini de yükseltti.

Okuyup mezun olan öğretmenler köylerinde yeni kuşakları yetiştiriyor. Mezun olan ebeler köylerde hizmete devam ediyor. Okullar aynı zamanda birer tarım işçiliği eğitimi de vererek köylerde tohum ve tarım araçlarının kullanılması konusunda bilinçlendirilerek. Aydınlık Türkiye’nin temelleri hızla atılıyordu. Artık vatandaşlar köy ağalarının emrinde yürümüyor hasta olanlar üfürükçüye gitmiyordu. Karanlık bir sayfa kapanmış aydınlık yarınlara emin adımlarla bilinçli bir şekilde devam ediliyordu. Bizim Ülkemizde iyiye giden hiç bir yenilik sürmediği gibi Köy Enstitülerinin aydın bilinçli insanlar yetiştirmesini istemeyen güçlerin çatlak sesleri yükselmeye başlayarak.

Bu okullardan ülkenin bütünlüğünü bozacak komünistler yetişiyor safsatası ile ve en acısı da köylere aydınlığın girmesiyle güçlerini yitirmekten korkan oy derdine düşen zavallıların ortaya attığı kızlı erkekli okullarda olmayan iftiraların dilden dile dolaştırıp ve karşı devrime ödün vermemesi yüzünde kapatılmıştır. Oysa Köy enstitüleri yaşamdan bir haber, üretimden yoksun eğitim sistemini kökten değiştirmeyi ilke edinen,vatandaşı yaşamla tanıştıran eğitim-üretim ilişkisini kuran,o günün şartlarında cehaletle savaşan Anadolu insanın uyanması,ayağa kalkması uygar bir TÜRKİYE yaratma projesini baltalamaktan geçen süreçte; emellerine kavuşarak bu eğitim yuvalarını kapatmışlardır. İşte bugün hala o ilim yuvalarının kapanmasının acılarını her alanda yaşıyoruz. Kısacası Karanlık çağdan Aydınlığa geçmemizin önünü tıkayanlar vicdanlarına nasıl hesap veriyor çok merak ediyorum.

Aydın KARADENİZ / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ