KPSS Sınavı Yaklaşıyor

Hangi Alanlardan Soru Gelecek? Nasıl Çalışmalıyız?

KPSS; kamu personeli seçme sınavıdır. Belirli aralıklarla yapılan bu sınava ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları ya da mezun durumda olanlar başvurabilir.  Ortaöğretim ve ön lisans KPSS/2, 2 yılda bir yapılmaktadır. Lisans KPSS/1 her yıl öğrencilerin alanına göre belirlenen zaman dilimlerinde yapılır. Sınavdan alınan puan 2 yıl geçerliliğini korumaktadır. Bu süreç içerisinde devletin belirli aralıklarda açtığı tercihlerde aday isterse tercih yapabilir.

KPSS’ de Hangi Alanlardan Soru Gelir?

KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans adayları genel kültür, genel yetenek sınavlarına girerler. Genel kültür sınavında; tarih dersinden, coğrafya dersinden , vatandaşlık ve güncel konulardan oluşur. Genel kültürden 60 soru sorulur. Bunların 30 tanesi tarih konularından, 18 tanesi coğrafyadan, 9 tanesi vatandaşlıktan, 3 tanesi de güncel konulardan oluşur.

2016_kpss_ne_zaman_yapilacak_basvuru_tarihleri_h19431

Genel yetenek sınavı Türkçe, matematik ve geometri derslerinden oluşur. Sınavda genel yetenek başlığı altında 60 soru çıkar. Bunların 30 tanesi Türkçe, 27 tanesi matematik, 3 tanesi de geometridir.

KPSS, sadece genel kültür ve genel yetenekten ibaret değildir. Lisans mezunları bu sınavlara girdikten sonra okudukları lisans bölümüne göre tekrar alan sınavına tabi tutulurlar. Öğretmen olmak isteyenler; eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan sınavına girerler. İktisadi idari bilimlerden mezun olan adaylarla hukuk fakültesinden mezun olan adaylar alanlarında göre; işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler mezunları çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik ve hukuk gibi alanlarda sınava girerler.

KPSS ’ye çalışan tüm adaylarda sınav stresi mevcuttur. Sınav stresini yok etmek ve verimli ders çalışmak için tüm adaylar öncelikle eksik oldukları konuları tespit etmelidirler. Daha sonra konuların önem derecesine göre çalışma programı yapmaları en önemli unsurdur. Sistemli ve düzenli yapılan her çalışma başarı getirir. Adayların sınav stresini azaltmaları için spor yapmaları ve programlarına düzenli uymaları gerekir.

Verimli Ders Çalışmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişi, en çok hangi saat aralıklarında çalıştığı dersten verim alıyorsa, her gün o saatlerde konulara çalışmalıdır. Yaptığı programa uyan adayların daha başarılı oldukları gözlenmiştir.  Konu çalışması bittikten sonra, test çözümü yapılmalıdır. KPSS ’de çıkmış soruların çözümü başarıya götürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.