MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

KPSS Sınavı Yaklaşıyor

Hangi Alanlardan Soru Gelecek? Nasıl Çalışmalıyız?

KPSS Sınavı Yaklaşıyor
  • 19.02.2016
  • 258 kez okundu

KPSS Sınavı Yaklaşıyor

Hangi Alanlardan Soru Gelecek? Nasıl Çalışmalıyız?

KPSS; kamu personeli seçme sınavıdır. Belirli aralıklarla yapılan bu sınava ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları ya da mezun durumda olanlar başvurabilir.  Ortaöğretim ve ön lisans KPSS/2, 2 yılda bir yapılmaktadır. Lisans KPSS/1 her yıl öğrencilerin alanına göre belirlenen zaman dilimlerinde yapılır. Sınavdan alınan puan 2 yıl geçerliliğini korumaktadır. Bu süreç içerisinde devletin belirli aralıklarda açtığı tercihlerde aday isterse tercih yapabilir.

KPSS’ de Hangi Alanlardan Soru Gelir?

KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans adayları genel kültür, genel yetenek sınavlarına girerler. Genel kültür sınavında; tarih dersinden, coğrafya dersinden , vatandaşlık ve güncel konulardan oluşur. Genel kültürden 60 soru sorulur. Bunların 30 tanesi tarih konularından, 18 tanesi coğrafyadan, 9 tanesi vatandaşlıktan, 3 tanesi de güncel konulardan oluşur.

2016_kpss_ne_zaman_yapilacak_basvuru_tarihleri_h19431

Genel yetenek sınavı Türkçe, matematik ve geometri derslerinden oluşur. Sınavda genel yetenek başlığı altında 60 soru çıkar. Bunların 30 tanesi Türkçe, 27 tanesi matematik, 3 tanesi de geometridir.

KPSS, sadece genel kültür ve genel yetenekten ibaret değildir. Lisans mezunları bu sınavlara girdikten sonra okudukları lisans bölümüne göre tekrar alan sınavına tabi tutulurlar. Öğretmen olmak isteyenler; eğitim bilimleri ve öğretmenlik alan sınavına girerler. İktisadi idari bilimlerden mezun olan adaylarla hukuk fakültesinden mezun olan adaylar alanlarında göre; işletme, iktisat, maliye, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler mezunları çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik ve hukuk gibi alanlarda sınava girerler.

KPSS ’ye çalışan tüm adaylarda sınav stresi mevcuttur. Sınav stresini yok etmek ve verimli ders çalışmak için tüm adaylar öncelikle eksik oldukları konuları tespit etmelidirler. Daha sonra konuların önem derecesine göre çalışma programı yapmaları en önemli unsurdur. Sistemli ve düzenli yapılan her çalışma başarı getirir. Adayların sınav stresini azaltmaları için spor yapmaları ve programlarına düzenli uymaları gerekir.

Verimli Ders Çalışmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişi, en çok hangi saat aralıklarında çalıştığı dersten verim alıyorsa, her gün o saatlerde konulara çalışmalıdır. Yaptığı programa uyan adayların daha başarılı oldukları gözlenmiştir.  Konu çalışması bittikten sonra, test çözümü yapılmalıdır. KPSS ’de çıkmış soruların çözümü başarıya götürür.

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

İlçe Milli Eğitim Müdürü FETÖ’den Gözaltına Alındı
FETÖ bağlantılı memurlara operasyonlar sürüyor. Son olarak ilçe milli eğitim müdürünün gözaltına alındığı haberi geldi.
FETÖ’den Açığa Alınan 3 Bin 400 Öğretmen Göreve İade Edildi
Açığa alınan 22 bin öğretmenin 3 bin 400'ü görevlerine iade edildi. Daha önce 28 bin öğretmen görevden ihraç edilmişti.
MEB 2016 Yılı için 76 Milyar 354 Milyon 306 Bin TL Ödenek Aldı
MEB 2016 yılı için aldığı ödeneğin bir kısmını Doğu ve Güneydoğu'da Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve pansiyonu inşa...
İnsan Gelişimi Araştırması Yapana 25 Bin TL Ödül Verilecek
Koç Üniversitesinde UNESCO Kürsüsü olan Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı öncülüğünde İnsan Gelişimi Araştırması yapan akademisyenlere 25 bin TL ödül verilecek....
2016-2017 Yetiştirme ve Destekleme Kursu Ortaokul Lise Yıllık Planları
MEB ÖDSGM Yetiştirme ve Destekleme Kursları 2016 - 2017 Yıllık planlarını yayınladı. Yayınlanan planlar MEB müfredatına uygun ve yayınlanan kazanım...
Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ