İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kreş Desteği 10 İl ile Devam Ediyor

 

Kadın istihdamının artırılması ve çocuk sahibi olan kadınların çalışmasının önündeki engellerin kaldırılması için 10 ilde OSB’lere Kreş yapılıyor.

Kadınların da iş hayatında yoğun olarak bulunduğu Organize Sanayi bölgelerine kreş yapılması için yürütülen proje kapsamında toplamda 10 ilde “Annemin İşi Benim Geleceğim” sloganıyla faaliyetler devam ediyor. 2015’te Afyon ve Adıyaman’da kreşler kurulurken bu yıl ise Balıkesir ve Malatya’da kreşler faaliyete geçecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 3 yıl içerisinde toplamda 10 ilin Organize Sanayi bölgesine işçi anneler için ücretsiz kreş yapacak. Yaklaşık 3 sene önce başlatılan “Annemin işi, Benim Geleceğim” projesi ile kadın istihdamını arttırmaya yönelik çalışmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ortak çalışıyor. Borusan Holding’in de ortak olduğu bu proje ile birlikte çocuk bakımı engeli ortadan kaldırılacak ve çalışan annelere ücretsiz hizmet sunulacak.

Şu anda Afyon’da faaliyette olan kreş 150 çocuk kapasiteli, Afyon Organize Sanayi bölgesinde 930 kadın çalışan var, bu çalışan kadınlara ait çocuk sayısı ise 230. Genel olarak beklentileri karşılayan kreşin alanı ise 500 metrekare.

Yeşilay, Organize Sanayi Bölgelerinde kurulan kreşlerden 0 – 6 yaş arası çocukların faydalanabileceğini belirterek, bu sayede çocuk bakımı sebebiyle çalışamayan bayanlara çalışma imkanı tanınmış olacağını hatırlattı. Yeşilay, “Kadının iş gücüne katılımının önündeki engellerin kaldırılarak sanayide kadın istihdamının arttırılması sağlanacak. Öte yandan okul öncesi bakım ve eğitim hizmetlerinden yararlanmayan çocuklarımız, zihinsel ve fiziksel gelişimini sağlayacak bir eğitim ortamına kavuşacaklardır.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.