İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KYK Bursları

KYK Burs Başvuruları

Türkiye’de eğitimciyi ve eğitim göreni desteklemek adına birçok çalışmanın yapıldığını göz ardı edemeyiz. Birçok ailenin, üniversiteye göndereceği evlatları onlara istemsiz de olsa bir maddi külfet yaratmaktadır. Bunun farkında olan devlet gerçek anlamda huzura erişmiş, rahatça eğitimine devam edebilecek ve maddi sorunlar nedeni ile derslerinden uzak kalmayacak bir öğrenci kitlesi yaratabilme adına büyük bir özveri ile maddi kaynak sağlamaktadır. Bunlar arasında en popüleri ve öğrenciler arasında en yaygını şüphesiz KYK burslarıdır.

Öğrencilerin üniversite hayatına atılması için gerekli olan LYS ve YGS’nin ardından herhangi bir lisans veya ön lisans eğitimine kaydolmasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumu’na resmi olarak başvurması gerekmektedir. Kişinin başarısı, ailesinin maddi durumunun resmi merciler ile tebliğinin akabinde çeşitli parametrelere uygun olarak değerlendirme sürecine girilir. Değerlendirmenin akabinde KYK öğrenciye çok büyük bir ihtimalle iki seçenek sunar. Bunlardan biri burs niteliği taşırken, diğeri geri ödeme opsiyonludur. Burslar için herhangi bir geri ödeme talep edilmezken, geri ödemeli KYK ödemeleri eğitimin tamamlanması ve sigortanın işleme konulması yani iş hayatına atılması ile beraber küçük kesintiler ile tahsil edilir.

KYK bursları günümüzde on binlerce gence maddi yönden destek olmaktadır. Bu neden ile oldukça genişleyen bir yelpaze ile burs çalışmalarına devam etmektedir. Karşılıksız verdiği burslar, komisyonlar tarafından detaylı incelemenin akabinde belirlenir. Bunun için ilk parametre öğrencinin yerleştirme sınavında gösterdiği başarıdır. Bunun ile de yetinmeyen KYK, ailenin maddi düzeyini irdelemeye başlar. Ailesinin ekonomik durumunun çok da parlak olmaması ve üniversitede bir evlat okutmasının zor olduğu da kanıtlanırsa büyük oranda KYK bursu öğrenciye karşılıksız olarak sunulur. Geri ödemeli burs ise genelde başvuran birçok öğrenciye çıkmak ile beraber, geri ödeme özelliğinden dolayı birçok öğrenci tarafından çok da tasvip edilmemektedir.

KYK Burs sonuçları, KYK Kredi sonuçları için kyk.gov.tr adresinde yayınlanan duyuruları belli periyotlar nezdinde takip etmeniz gerekmektedir.

KYK sadece burs olarak öğrencilere destek sağlamıyor tabi ki. Üniversiteyi kazanan yüz binlerce üniversite öğrencisi KYK’nın sağlamış olduğu yurtlarda barınmaktadır. Bunun yanında geri ödemeli kredileri de öğrenciler kullanmaktadır. Kullanmış oldukları bu kredilerin geri ödemelerini üniversite bittikten sonra taksitli bir şekilde yaparlar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.