İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

LYS Sınavı İçin Verimli Ders Çalışma

Lisans Yerleştirme Sınavı olan LYS, pek çok lise öğrencisini ve lise mezununun hayallerini süsleyen üniversite için giriş biletidir. Öğrenciler üniversiteye yerleşmek için öncelikle ÖSY tarafından uygulanan YGS ’ye girerek baraj puanını geçtikten sonra ikinci aşaması olan LYS ’ye girmek için gayret gösterirler. 2010 yılından bu yana uygulanan sınav test usulü olmaktadır. Haziran ayı içinde uygulan sınav 5 oturumdan oluşur. Uygulanış şekline göre sıralama; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3, LYS-2 ‘dir. Bu sınavların içeriği şöyledir:

  • LYS-1: Matematik ve geometri
  • LYS-2: Fizik, Kimya, Biyoloji
  • LYS-3: Türk Dili ve Edebiyatı
  • LYS-4: Tarih, Coğrafya 2, Felsefe
  • LYS-5: Yabancı Dil

LYS-1-3-5; 120 dakika sürer. 80 tane soru sorulur. LYS-2-4 ise 135 dakika sürer. 90 tane soru sorulur. LYS, YGS ’yi geçen adayların isterlerse gireceği alan sınavı olduğundan her aday kendi alanında sınava girer. Örnek olarak; sayısal öğrencileri LYS-1 ve 2’ye girerler.

LYS ’ye Verimli Nasıl Çalışılır?

Eğitim uzmanları aday öğrencilerin sınava verimli çalışması için düzenli ve programlı çalışmalarını söyler. Peki, düzenli çalışmak verim almanızı ne kadar etkiler? Öğrenci sadece çalışmak için çalışırsa verim alamaz. Bu yüzden her zaman çalışmaya istekli olmalıdır. Hayallerini düşünüp, bu doğrultuda gayret göstermelidir.

Öğrenci çalışma programı yapmadan önce bir önceki senenin LYS çıkmış sorularını çözerek, eksiklerini görebilir. Eksiklerine ağırlık vererek, oluşturduğu çalışma programında her gün en az 4 ya da 5 konuyu sindirerek bitirmelidir. Konuları her gece yatmadan tekrar etmelidir. Haftada bir denem çözmeli, her gün çalıştığı konulardan en az 50 soru çözümü yapmalıdır. Soruları çözemese bile uğraşmalı ve çözüm yollarını görmelidir.

LYS ’de stresi yok etmek için neler yapılmalıdır?

Öğrenciler sınav yaklaşırken daha da strese girerler. Bunun neden geleceğe duyulan endişe ve emeklerim boşa gider düşüncesidir. Her gün düzenli çalışan öğrenci bu kaygıyı bir nebze olsun yok edebilir. Çünkü kendine güvenir. Ama yine de stres tama olarak geçmez. Bunu yok etmek için unutulmaması gereken tek şey; sınavın sizden daha önemli olmadığıdır. Haftada birkaç gün düzenli spor yaparak stres düzeyini en aza indirebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.