MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mahkeme: Sendika Temsilcisinin Görev Yeri Değiştirilemez

Mahkeme: Sendika Temsilcisinin Görev Yeri Değiştirilemez
  • 12.11.2015
  • 691 kez okundu

Mahkeme: Sendika temsilcisinin görev yeri değiştirilemez

Ankara 1. İdare Mahkemesi, temsilci olarak görev yapan Eğitim Bir Sen üyesinin, kadrosunun bulunduğu birimden bir başka birime, sebebi açık ve kesin bir şekilde belirtilmeksizin görevlendirilmesi işlemine yaptığı itirazın reddedilmesini hukuka aykırı bularak, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme, kararında, “… Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nde Eğitim Uzmanı olarak görev yapan davacı sendika üyesinin, hangi göreve, ne kadar süre içerisinde yerine getirilmek üzere görevlendirildiği ortaya konmadan, naklen atama biçiminde MEB İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nde geçici olarak görevlendirildiği, bu şekli ile işlemin hukuken kabul edilebilecek geçerli bir nedeninin bulunmadığı ve idari yargı mercilerince geçici görevlendirilme için aranan koşul ve ölçütlerin olayda bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda, kamu görevlilerinin görevlendirilmelerine ilişkin işlemlerin, kurum bünyesinde mevcut bir ihtiyacın karşılanması amacına hizmet etmesi ve ilgilinin o hizmete ilişkin konularda uzmanlaşmış olması gerektiği gibi, bu görevlendirmenin belli bir sürede yapılması gerekmekte olup, davalı idarece ihtiyacın tam olarak ortaya konulmadığı gibi, söz konusu görevlendirme işleminin belirsiz süreli olması, idarenin süreklilik gösteren hizmetlerinin yerine getirilmesinin, hizmete ihtiyaç duyduğu gerekli personelin naklen atanması suretiyle giderilmesi gerekirken amacına, kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırı olarak tesis edildiği anlaşılan dava konusu işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir. Öte yandan, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşmesi 18/2’de, ‘Kamu işvereni, iş yeri sendika temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin iş yerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtilmedikçe değiştiremez’ hükmü uyarınca davacı sendika üyesinin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nde işlemle görevlendirme yapılırken, bunun sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi koşuluna uyulmadığı anlaşılmaktadır. Dava konusu işlemde bu yönüyle de hukuka uyarlık bulunmamaktadır” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemin yürütmesini durdurdu.

İlgili mahkeme kararı için tıklayınız

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ