İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mahkeme:”Büyükşehirde Görev Yapanlara Yolluk Ödenir.”

Büyükşehir yasası ile birlikte öğretmenlerin alacakları yolluklarda da değişiklik yaşanmıştı. Büyükşehirlerde görev yapan öğretmenlerde köy kavramı kaldırılıp mahalle kavramı gelince ve ilin tümü şehirden sayıldığı için yolluk ödemelerinin olmayacağı yönünde görüş çıkmıştı. Bu konu ile ilgili olarak Antalya’da yaşaşan gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Antalya’da il içi atamada görev yolluğu ödenir kararı çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 43942091/45.03/241870912/06/2014 sayı ve  “Büyükşehir Belediyesi Kurulan illerde Harcırah Uygulaması” konulu yazısı gereğince;

Söz konusu maddelerinin yürürlüğe girdiği 30 Mart 2014 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyelerinin sınırları il mülki sınırı olmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi olan illerde memuriyet mahalli il mülki sınırları olarak belirlenmiştir.

Büyükşehir Belediyesi olan illerde il içinde yapılan naklen atamalar ile geçici görevlendirmelerde sürekli görev yolluğu veya geçici görev yolluğu ödenmemesi gerekmektedir.

Bu karara itiraz olarak;

Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yapılan il içi atamada , sürekli görev yolluğu ödenmesi istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin idari işlemin iptali istemiyle açılan davada, Antalya 3.İdare Mahkemesi, 6245 sayılı Harcırah Kanunu’nun 3.maddesindeki “Memuriyet Mahalli” tanımını; büyükşehir belediyelerinin bulunduğu illerde, il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgahının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler şeklinde tanımlanmasından yola çıkarak, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yapılan  atamalarda memuriyet mahallinin değiştiği gerekçesiyle görev yolluğu verilmesi gerektiğine ve aksi yönde yapılan idari işlemin iptaline karar vermiştir.

Bir yorum

  1. gökhan gökhan 25 Eylül 2020

    bu mahkeme kararının dosya numarasını alabilirmiyiz emsal karar için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.