MebAjans.Net - Milli Eğitim (MEB) Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 3,07 / Satış: 3,08
€ EURO → Alış: 3,36 / Satış: 3,38

Matematiği Neden Öğrenemiyoruz?

Eğitimimizde Bir Türlü Kapatamadığımız Yara: Matematik Dersi…

Matematiği Neden Öğrenemiyoruz?
  • 16.02.2016
  • 387 kez okundu

Matematiği Neden Öğrenemiyoruz?

Hepimiz bir zamanlar öğrenci değil miydik? Aslında hayatımızın bütünü sınavken bir de çeşitli sınavlara girdik ve kimimiz başarılı kimimiz başarısız olduk. Öğretmenlerimizle, arkadaşlarımızla yaşanan unutulmaz anılarımız vardır. Geçmişimizde her birimizin başarılı olduğu, başarılı olmadığı dersler vardı. Kimimiz sosyal zekaya sahiptik, zekamızın yönünü bilmeden başarısız olduğumuz dersler yüzünden çok üzüldük, çok başarısız olduk. Örneğin bir öğrenci düşünün hiçbir şekilde matematik dersinde başarılı değil. Matematik dersinde oldukça sıkılıyor, rakamlar onun düşmanı ve her matematik dersinde öğretmen ona soru soracak diye ödü patlıyor. Bu stres onu günden güne tüketiyor. Notlarında sadece matematik dersinin notları berbat gerisi muhteşem. Ailesi ise bu konuya oldukça tepkili. Evlatları matematik konusunda başarısız diye çok üzülüyorlar ve çok sinirleniyorlar. Oysa bu durum öğrencinin çabasıyla değil ilgisiyle alakalı.

Çünkü bir kişi kaç yaşında olursa olsun, mesleği ne olursa olsun bir işe, bir derse, bir konuya ilgisi yoksa o konuda başarılı olamaz. Ben bunu bilir bunu söylerim. Örneği matematik dersi üzerinden vermemin bir nedeni vardı. Çünkü Türkiye’de matematik konusunda sıkıntı yaşayan öğrenci sayısı çok fazla. Çevremde matematik dersinde başarılı olan öğrenci sayısı diğer derslere oranla çok az. Hal böyle olunca ‘’Matematiği neden öğrenemiyoruz?’’ sorusu beliriyor kafalarda. Bana kalırsa kelimelerden uzak kalmak, rakamlar üzerinden yorum yapamamak bu işi zorlaştırıyor. Bir Türkçe sınavında kelimeler üzerinden yorum yapıp cevabı bulmak kolayken, matematik sınavında böyle bir imkan yoktur. İşte bu yüzden aileler ve öğretmenler öğrencinin ilgisini ölçmeden öğrencilere bir ders hakkında baskı uygulamamalılar. Hele bu ders algılaması zor olan, rakamlarla karmaşıklaşan matematik dersi ise.

Emrah BİRCAN / Köşe Yazısı

www.mebajans.net

Bir önceki yazımız olan [Güncel-2016] İL İL Hizmet Puanları ve Zorunlu Çalışma Süreleri başlıklı makalemizde 2015 hizmet puanları, güncel ve hangi hizmet bölgesinde hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

loading...

Bakan Bey’e Göre MÜLAKAT Bize Göre TORPİL
Son Yapılan Sözleşmeli Öğretmenlik atamaları gösterdi ki mülakatlar birer torpil örneğidir. Kimseyi 10 dakika içinde anlayıp eleyemezsiniz.
Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavı Tarihi Belli Oldu
Asli Öğretmenliğe geçiş yazılı ve sözlü sınav tarihleri belli oldu. 81 il merkezinde yapılacak olan sınavların başlama saati ise 14.00...
Yeni Göreve Başlayacak Öğretmenlerden İstenecek Belgeler
20 Bin Sözleşmeli Öğretmen ataması gerçekleştirildi ve atanan öğretmenler görevlerine başlamadan önce hazırlamaları gereken evrakları sizin için derledik.
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Atama Sonuçları Açıklandı
Bakanlık 20 Bin Sözleşmeli Öğretmenlik Atamasını Tüm Tartışmalara Rağmen Gerçekleştirdi.
2016 – 2017 TEOG Ders Konu Dağılım Çizelgeleri Yayınlandı
Branş branş TEOG sınavında çıkacak soru ve konu dağılımları. TEOG sınavına girecek öğretmen ve öğrencilerin çalışması gereken kazanımlar neler?
2016 Sözleşmeli Öğretmenlik Tercih Başvuruları Başladı
Sözleşmeli öğretmen olarak atanacakların tercih işlemleri yapacakları safya açıldı. Son tercih tarihi ne zaman?
Sözlü Sınav Sonuçlarında Hesaplama Hatası Yok
Sözlü sınav sonuçlarına itiraz eden adaylar beklemedikleri bir cevap aldılar. Aday formları üzerinde hesaplama hatasına rastlanmamıştır.
Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı Torpil Tartışmaları Başladı
Bakanlık sözlü mülakat sonuçlarını açıkladı ve sosyal medyada torpil iddiaları havada uçuşmaya başladı.
Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Mülakat Sonuçları Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (İKGM) tarafından atılan tweete göre sözlü mülakat sonuçları 29 Eylül Perşembe sat...
2016 ÖABT Branş Sıralamaları Açıklandı
ÖSYM, 2016 KPSS ÖABT branş sıralamalarını geç de olsa yayımladı. Adaylar rahat bir nefes aldı.
Ders Dışı Egzersiz Ek Ders ve Kurslardan Bağımsızdır
Ders dışı yönetmeliğinde dikkat çekici detayı sizler için araştırdık. 40 saat dersi olan öğretmen ders dışı egzersiz açabilir mi?
2016 Dershane Öğretmenleri Atamaları Sözlü Sınav Yerleri Belli Oldu
5 bin dershane öğretmeni alımı için sözlü sınav yerleri belli oldu. 18 sınav merkezinden 5 tercihte bulunan adayların mülakatları 26...
2016-2017 Ücretli Öğretmenlik Başvuru Sonuçları
Ücretli öğretmenlik başvurusunda bulunanlar için milli eğitim müdürlükleri sonuçları açıklamaya başladı.
Fransa 2018’de Türk Öğretmen Alımı Yapmayacak
Yurt Dışı öğretmenlik için 2018'den itibaren Fransa'ya gidilemeyecek. Türkçe derslerini Türk öğretmenler vermeyecek.
Doğum İzni Yönetmeliği – Doğum Yapan Annelerin Kullanabilecekleri İzinler Neler?
Doğum Yapan Annelere Hangi İzinler Verilir? Doğum izni kaç hafta? Yaz tatilnde izin durumu? Resmi Yönetmelik
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ