Matematik Dehasından Öğretmenlere Destek

Matematik Dehasından Öğretmenlere 15 bin Dolar Destek

Jim Simons, Financial Times tarafından dünyanın en akıllı zengini seçilmiştir, matematik dehası olan Simons kendi parasıyla yüzlerce öğretmene yıllık 15 bin dolar fon sağlıyor.

Simons 1980′lerin başında bir serbest yatırım fonu kurdu ama her zamanki gibi finans uzmanlarıyla çalışmak yerine, en iyi yatırım stratejisini saptamak için pazar davranışlarını modelleyecek algoritmalar oluşturmaları için matematikçilerle ve bilim insanlarıyla birlikte çalışmaya karar verdi.

Düşüncelerini gerçekleştiren Simons 2015 Eylül ayından dünyanın en zengin insanları listesinde 76. Sıradaydı, firmasının değer 22 milyar dolardan daha fazlaydı. Simons, 2003 yılından bu yana, muazzam servetinin bir kısmını sıradışı bir şekilde kullanıyor: New York’taki matematik ve fen öğretmenlerinin maaşlarını, yıllık 15,000 dolarlık ödemeyle iyileştiriyor. Hem de her birini.Simons’un kurduğu Math forAmerica, şu anda New York’taki devlet okullarında çalışan 1000 STEM öğretmenine yıllık burs veriyor. Üstelik sadece harika öğretmenler oldukları için.Simons yakınlardaki bir TED konuşmasında, “Kötü öğretmenleri yerden yere vurarak tüm eğitim dünyasının moralini bozmaktansa, iyi öğretmenleri kutlamaya yoğunlaşıyoruz” demişti.New York’taki öğretmenler için her yıl burs başvurusu açılıyor.

Math for America’nın başında bulunan Megan Roberts,

“Günümüzde öğretmen olmanın heyecan uyandırması çok zor” diyor. “Özellikle STEM içindeki rolümüzün, iyi öğretmenliğe değer vermek ve öğretmenleri sınıflarında tutabilmek için elimizden geleni yapmak olduğunu görüyoruz.”Simons ve yanında çalışanlar, öğretmenliğin önemli, karmaşık ve zor bir meslek olduğunun farkındalar ve en iyileri bu mesleğe çekebilmek için onlara kendilerini değerli hissettirmek gerektiğini biliyorlar.Bunun için onlara sadece daha fazla maaş değil, aynı zamanda sürekli bir mesleki gelişim ve güçlü bir mesleki ağ için fırsatlar sunmak gerekiyor.“İnsanların hep, ‘O sadece bir öğretmen’ dediğini duyuyorum. Ya da, ‘Başka bir şey bulana kadar öğretmelik yapacağım’ diyorlar. Bütün ülkede, öğretmenlik sanki insanların yapacak başka bir şey bulamayınca ya da ek iş olarak yaptıkları bir şey olarak görülüyor” diyor Roberts.

Math for America, Simon’un cömertliğinin tüm ülkeye örnek olmasını umuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.