MEB, 15 Bin 200 Kamu Personelini Açığa Aldı

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) resmi internet sitesinden 19 Temmuz 2016 tarihinde bir açıklama yapıldı ve yapılan açıklamada 15 bin 200 kamu personelinin açığa alındığı bildirildi. Açığa alınan kamu personelinin FETÖ-PDY terör örgütü ile bağlantılarının tespit edildiğini ve bu sebepten dolayı açığa alındıkları belirtildi. Bakanlık bu konunun üstüne düşmeye devam edeceğini ve açığa almaların devam edeceğini belirtti.

Milli Eğitim Balanlığı (MEB) tarafından yayınlanan basın açıklaması aşağıdadır.

“Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ-PDY terör örgütü bağlantılı cuntacı bir grup ülkemizin demokratik hukuk düzenine ve kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişine yönelik bir darbe teşebbüsünde bulunmuş, bu teşebbüs devletimizin ve milletimizin ortaya koyduğu ortak dayanışma ve üstün gayret sayesinde bertaraf edilmiştir.

Bu olay da göstermiştir ki, mezkûr terör örgütüyle bağlantılı tüm kişi, kurum ve kuruluşlarla etkin bir şekilde mücadele edilmeli ve bu örgütün bütün faaliyet alanları ortadan kaldırılmalıdır.

Bu kapsamda, Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu yapıya ait tüm özel eğitim kurumları ve okullar ile barınma merkezlerinin yanı sıra, Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında görev yapan FETÖ örgütüyle irtibatlı kamu personeline yönelik olarak kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir. Bugün itibarıyla, Bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15.200kamu personeli açığa alınmış, bu kişiler hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Ayrıca Bakanlığımızın bu yöndeki çalışmaları devam etmekte olup, kamuoyu gelişmeler hakkında bilgilendirilecektir.”

Öte yandan, özel kurumlarda görev yapan 21 bin öğretmenin lisansı iptal edildi. Böylece 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığında 36 bin 200 kamu personeli ve öğretmen açığa alınmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.