İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEB Ortaöğretim Ders Kitaplarını Akıllı Tahta Uyumlu Hale Getiriyor

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarında güncellenen müfredata uygun olan ders materyallerini ilgi çekici hale gelebilmesi için etkileşimli olacak şekilde zenginleştiriyor. Bundan sonra içerikler ses, video ve animasyonlarla daha etkili olacak. Şimdilik sadece 9. sınıflar için uygulamaya konan sistemin tüm kademelere yayınlaşması bekleniyor.

Yeni etkileşimli ders kitaplarının bir özelliğinin de internet olmayan ortamlarda da kullanılacak olmasıdır. Özellikle ülkemizde her yerde internete girme imkanı bulunmamaktadır. Bundan dolayı böyle bir uygulamanın hayata konulması öğrenciler bakımından oldukça faydalı olacaktır. Okullarında indirdikleri ders kitaplarını evlerinde etkileşimli olarak tabletlerinde kullanabileceklerdir.

Etkileşimli Ders Kitapları İçeriklerine Nasıl Ulaşılır?

Bakanlıktan yapılan açıklamada etkileşimli ders kitaplarının şimdilik sadece 9. sınıflar için oluşturulduğundan bahsetmiştik. Bu içerikleri ogmmateryal.meb.gov.tr adresinden ulaşılabilecektir. Bu içerikleri ister akıllı tahtaya, tablete ve cep telefonuna indirerek kullanabileceksiniz. Tabi internetiniz olduğunda eş zamanlı olarak ek özelliklere de kavuşacaksınız.

Bu yıl kullanılmaya başlanan 9. sınıf müfredatının da bu sistem ile birlikte hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kolaylık uyum sağlaması hedeflenmektedir. Sistemde aynı zamanda daha önceden oluşturulmuş olan soru havuzu da öğrencilerin kullanımına açılmıştır.

Karekod uygulaması geldi

Milli Eğitim Bakanlığı bu eğitim öğretim yılından itibaren yeni basılan ders kitaplarında konular ile ilgili olmak üzere kitaplarda kare kodlar olacak ve bu kare kodların telefonlara okutulması sonunda eğitim bilişim ağına (EBA) bağlanarak ilgili içeriğe ve daha fazlasına ulaşılmasını sağlayacak. Bu sayede öğrenciler ve öğretmenler Ba içerisinde içerik aramakla vakit kaybetmeyeceklerdir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.