MEB, Suriye Uyruklu Öğrenciler için Öğretmen Alımı Yapacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Suriye uyrukluların ülkemizde bir çok ilde yaşamaya başlamaları ve bulundukları illerde eğitim öğretim çağında olan çocukların da bulunması fakat dil farklılığı sebebiyle eğitim alamayan çocukların eğitim alabilmeleri için Suriye öğrenciler için öğretmen istihdam etme programı yapmaya karar verdi ve bunun için ilk adım atıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirleyeceği ihtiyaca göre yapılacak olan öğretmen atamaları sonunda öğretmenlerle 5 yıllık bir sözleşme yapılacak ve 2 bin 600 TL maaş verilecek.

Öğretmenlik Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Dilekçe (En az 2 iletişim numarası yazılacak)
  • Özgeçmiş (CV)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Diploma ya da Geçici Mezuniyet Belgesi ve Formasyon Belgesi
  • Adli Sicil Kaydı
  • 1 adet vesikalık fotoğraf

Başvuru evrakları il milli eğitim müdürlüklerince değişiklik yapılabilir. Bunun için ilgili il milli eğitim müdürlüğü internet sitesini kontrol etmeniz faydanıza olacaktır.

Suriyeli Öğrencilerin Eğitimi için Hangi Öğretmenlere İhtiyaç Duyulmaktadır?

Başvuru sırasında öncelik sınıf öğretmenleridir. Bunun yanı sıra Türkçe öğretmenleri ve Türk dili ve edebiyatı mezunları (formasyon almış) başvuru yapabilirler.

Bu öğretmenlerin amacı Suriyeli öğrencilerin Türk okullarında rahat okuyabilmeleri için onları Türkçeye hazırlamak olacaktır. Yaz dönemi boyunca onlara Türkçe öğreterek okul döneminde zorluk yaşamalarını engelleyeceklerdir.

Başvurular Nereye Yapılacak?

Başvuru yapmak isteyen öğretmeneler il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitelerini takip etmek durumundalar. Her il milli eğitim müdürlüğü ilinin ihtiyacına göre alım yapacaktır. İlk alım duyurusu İzmir ilinden gelmiştir. İzmir il milli eğitim müdürlüğünün sitesinden yapılan açıklamaya göre 01 Ağustos-15 Eylül 2016 tarihleri arasında “Örgün Eğitime Uyum Programı ( İlkokul Seviyesinde Türkçe Hazırlık Programı )” düzenlenmesi planlanmaktadır. Yeterli öğrenci başvurusu olduğu takdirde sınıf açılacaktır denilmektedir.

Hangi İller İhtiyaç Listesi Yayınladı?

Şu an ihtiyaç olduğu açıklanan iller arasında İzmir, Şanlıurfa, Mardin, Malatya, Adıyaman, Konya-Ereğli yer alırken, ilerleyen günlerde ihtiyaç listesi yayınlayan illerin artması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.