MEB Suriyeli Öğrencileri YÖBİS İle Takip Edecek

Suriyeli Öğrencilerin ” E Okul “u: YÖBİS

Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye’de mülteci olarak bulunan 150 bin Suriyeli öğrenciyi “Yabancı Öğrenci Bilgi İşletim Sistemi” ile takip edecek. Şu an Türkiye’de bulunan öğrencilerin devam devamsızlıklarını, ders başarı durumlarını e-okul benzeri bir sistem kurarak takip etmeyi amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki dönemde 200 bin öğrencinin daha okullaştırılarak YÖBİS sistemine kayıt edileceğini duyurdu.

Hali hazırda Türkiye’de şu anda 1 milyon 600 bin Suriyeli yaşamlarını sürdürüyor. 8 bin civarında Suriyeli öğrenci geçici kimlik numarası alarak akranları ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na başlı Türk okullarında eğitim görüyor. Suriye vatandaşlarının kaldığı kamplarda ise 73 bin dolayında öğrenci eğitimlerini sürdürüyor. Bunun yanı sıra 70 bin Suriyeli öğrenci Sivil Toplum Kuruluşları vasıtası ile geçici eğitim merkezlerinde eğitim görüyor.

YÖBİS ile sınıfı bitiren öğrencilere belge verilecek. Aynı zamanda 12. sınıftan mezun olan öğrenciler orta öğretimden mezun olduklarına dair diploma alabilecek. YÖBİS Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak hizmet verecek. Bu sayede yabancı öğrenciler de kişisel bilgileri ve not işlemlerini e-okul yerine bu sistem üzerinden takip edebileceklerdir.

loading...

Bir önceki yazımız olan Şimşek: "Memur-Sen ile Anlaşmıştık" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

7 yorum

  1. düşünceler güzel yanlız faaliyete gecmesi önemli. su anda 2 milyon 500 bine yakın suriyeli var. bunlardan 300 binin üzerinde öğrenci var. milli eğitm bakanlığı bu işi sağlıklı yapamazsa zaman akıp gidiyor yapılan emekler hebe olacak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.