İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MEB’de Büyük Reform

Eğitimdeki sorunlar masaya yatırılıyor. Haziran seçimleri öncesinde gerçekleştirilecek reform niteliğindeki değişikliklerin meclis tatile girmeden bitirilmesi öngörülüyor.

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında her şey çok farklı olacak. En önemli değişikliklerden biri kadroların ataması yapılırken yeterli donanıma sahip olmayan kişilerin değil yetkin kişilerin atanması ön görülüyor.

Talim ve Terbiye Kurulu’na atanacak olan yönetici ve öğretmenlerin işinin ehli akademisyenlerden seçileceği ve bundan sonraki atamalarda da atanacakları kadronun hakkını verenlerin atanacağı bildirildi.

Eğitimin sistemini olumsuz etkileyen ve eğitim sistemini sekteye uğratan siyaset ve sendikaların atamalar konusundaki etkilerinin yok edilmesi amaçlanıyor.

Yeni dönemde işinin ehli kişilerin hak ettikleri kademelere getirilmesi ön görülüyor. Buna göre Milli Eğitim İl Müdürlüklerine eğitimcilerin getirilmesi de planlananlar arasında.

Boş kalan Şube Müdürlükleri için de atama sürecinde yapılan mülakatlar tartışma yaratmıştı. Mülakat sınavları mahkemelerin kararları ile iptal edilerek sınavı başarı ile kazananlar arasından Şube Müdürlerinin ataması yapılabilecek.

Geçen bir sene içinde görev yerlerinde yapılan işe alımlar ve işten çıkarmalar yeniden masaya yatırılıyor. Buna göre işten çıkarılan eğitim kurumu yöneticileri yeniden değerlendirmeye tabi tutulacaklar.

Boş Kadrolara Kadrolu Öğretmen Ataması:

Eğitimde 7 yılını bitiren öğretmenler uzman öğretmen 15 yılını bitirenler Başöğretmen oluyordu. Bu sistemin kaldırılması planlanıyor. Uzman öğretmen ve Başöğretmen sıfatlarının literatürden kaldırılması gündemde. Kariyer sistemine yeni bir soluk getirilerek başarılı olabilen öğretmenlerin ek ödemelerle desteklenmesi yapılacak reformun bir parçası.

Ek ders ücreti ve nöbete ücret konusunda iyileştirilmelerin yer aldığı pakette Okul öncesi öğretmenlerinin yükü hafifletilecek.

Yüksek lisans ve doktora yapmış öğretmenlerin ek ders ücretleri %25 ile %40 oranında sırasıyla arttırılacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.