MEB’den 11 Maddede Aday Öğretmen İşlemleri

MEB 11 sorunlu konuyla ilgili illere resmi yazı gönderme işlemi yaptı. Ana konu aday öğretmenlerdi. Milli Eğitim Bakanlığı 81 il müdürlüklerine gönderdiği yazılılara göre aday öğretmenler asıl atanmaları yapılan yerlerde bulunan normları boş gösterilmeyecek. Staj yaptıkları yerlerden bağımsız olarak normlarında değerlendirmeler yapılacaktır. Aday öğretmenlerin maaşları konusunda belirtilen maddede aday öğretmenlerin maaşlarını yetiştirildikleri birimler tarafından ödenecektir. Aday öğretmenlerin eğitimlerini tamamladıktan sonra öğretmen olarak asıl atandıkları yere gidene kadar yol harcırahları ve masrafları yine aynı şekilde yasa gereği eğitim alınan birimce ödenecektir.

Görev Başlanınca Para Alacaklar

Geçtiğimiz günlerde MEB tarafından yayınlanan aday öğretmen genelgesinde eğitimini tamamlayıp hak kazanan öğretmenlerin asıl maaşlarını, görev başlangıcı yaptıktan sonra ilk ayın 15. Gününden itibaren almaya başlayacakları belirtilmiştir. Aday öğretmenlerin adaylıkları bitip asıl görevlerine başladıkları süre toplamı dâhil adaylıkları kaldıktan sonra kademe yükseltme ve derece artması gibi maddelerce değerlendirilecektir.

Hizmet Puanı Değerlendirilmesi

Öğretmen adayları eğitim puanı değerlendirmelerini yetiştirmelerini yaptıkları eğitim kurumları ve asıl öğretmenliğe başladıkları yerlerde ayrı ayrı değerlendirilecek ve puanlama ona göre sınıflandırılacaktır. Öğretmen adaylarının yetiştirmeleri süresince görevlerini yerine getirdikleri eğitim kurumları ve asıl eğitim verecekleri eğitim kurumlarında zorunlu çalışma yükümlülüğü maddesi kararınca yalnızca bir tanesinde zorunlu çalışması gereken yerlerde fiilen bulunmaları gerekmektedir. Ayrıca uygulamaya konulan genelge dahilinde aday öğretmenliklerini 1 Eylül 2016 tarihine kadar uygulanacağı belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.