MEB’den Mal Bildirimi Uyarısı

Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesinde çalışan personellere mal bildirimi konusunda uyarıda bulundu. MEB’den yapılan resmi açıklamada, ”Mal bildirimi Şubat’ın sonuna kadar verilmeli.” ibaresi yer aldı. Bu ibareye tüm devlet memurları ve öğretmenler uymak zorundadır.

Kamuda çalışan personeller belirli zamanlarda mal bildiriminde bulunmak zorundadırlar. Ancak bu konuda nasıl bir yol izleyeceklerini tam olarak bilmemektedirler. Mal bildiriminin ne zaman verileceği, hangi malların bildirime tabi olduğu, nereye verileceği gibi konular, bildirimde bulunmak zorunda olan kişilerin kafalarını kurcalamaktadır. Dilerseniz bu konudaki önemli soruların cevaplarını inceleyelim.

MEB personelleri mal bildirimini ne zamana kadar vermeli ?

MEB’den gönderilen resmi yazıda, personellerin mal bildirimlerini en geç Şubat sonuna kadar vermeleri gerektiği bildirildi. Kamu görevlileri çalıştıkları süre boyunca, sonu (0) ve (5) ile biten yılların en geç Şubat sonuna kadar mal bildiriminde bulunmalıdır. MEB bu konuda personellerini uyararak, belirtilen süre içerisinde bildirimde bulunmalarını istedi. Aksi durumlarda tarafınıza kesilecek cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Mal varlığındaki hangi tutardaki artışlarda mal bildirimi verilir ?

Kamu görevlilerinin; eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait taşınmaz malları ile kendisine yapılan aylık net ödemenin 5(beş) katından fazla tutarlardaki malları (her biri için ayrı olmak üzere, para, hisse senetleri ve tahviller ile altın, mücevher ve diğer taşınır malları, hakları, alacakları ve gelirleriyle bunların kaynakları, borçları ve sebepleri), mal bildiriminin konusunu teşkil eder. Genel beyan döneminde gayrimenkuller için tutar önemli değildir. Bu husus çoğu zaman gözden kaçabilmektedir. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Mal bildirimi nereye verilir – yapılır ?

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personellerin özlük işleriyle ilgili sicil ve belge raporlarının bulunduğu makam veya merciye mal bildiriminde bulunması gereklidir. Bu makam veya mercileri dolduracağınız formla beraber başvurabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlgili Yazısı

mal bildirimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.