okul kapısı okul bahçesi okul
okul kapısı okul bahçesi okul

MEB’den Öğretmenlere Bir Yasak Daha

Öğrencilerin görebileceği yerlerde öğretmenlere sigara yasağı…

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Müdürlüğü kararına göre, öğretmenler bahçe kapısı, okul bahçesinin dışı ve öğrencilerin görebileceği yerde sigara içemeyecek.

İl Milli Eğitim Müdürlüklerine 15 Ocak’ta gönderilen yazıda tütün kontrolü çalışmaları kapsamında tütün ürünleri; okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanlarında tüketilemez. Hükmü getirilmiştir, gönderilen hükümde şu bilgiler yer aldı;

Okullarda görev yapan idareci, öğretmen ve diğer personelin okul içerisinde ve bahçesinde sigara kullandığına dair Bakanlığımıza zaman zaman şikayetler gelmektedir. Bu kapsamda 27 Mayıs 2008 tarihli ve26888 sayılı “Kamu Kuram ve Kuruluşlarına Ait Yer, Araç, Bina ve Tesislerde Tütün Ürünleri Tüketenlere Verilecek İdari Yaptırım Kararlarının Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ” kapsamında okullarda en az iki personelin yetkilendirilerek gerekli kontrolleri yapmasının sağlanması ve tülün ürünlerinin tüketilmesine rastlanılması halimle mezkur Tebliğ hükümlerine göre işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Bilindiği üzere öğretmenler, okul çağındaki çocuklarımızın rol model olarak benimsediği önemli karakterlerin başında gelmektedir. Sadece öğrenciler değil toplumun tümü tarafından da rol model olarak kabul edilen öğretmenlerimizin ve okul idarecilerimizin herkes  tarafından görülebilir alanlarda tütün ürünü kullanmaları, özellikle öğrenciler üzerinde olumsuz bir etki oluşturduğu ve çocuklarımızın tütüne başlamaları noktasında özendirici olabildiği ortadadır.

Bu kapsamda; idareci, öğretmen ve diğer personele 4207 sayılı Kanunla yasaklanmayan ancak, öğrencilerin görebileceği alanlarda tütün ürünü tüketmemeleri noktasında gerekli hassasiyeti göstermelerine yönelik bilgilendirmenin yapılması istendi.

İlgili yazılar:

15012016-00538181_sayfa_1

15012016-00538181_sayfa_2

15012016-00538181_sayfa_3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.