Memur maaş zamları şubat ayında ne kadar oldu?

Aldıkları derece nedeniyle zamlı maaş alacak olan memurlar Şubat 15 itibariyle alacakları maaşı merak ediyorlar. 2016-2017 toplu sözleşme anlaşması sonrasında resmiyet kazanan memur ve memur emeklisi maaşları ocak ayında zamlı olarak ödenecek. Toplu sözleşme çerçevesinde memur maaşları 2016 yılı zam oranı yüzde 6 olarak belirlendi. 2016 yılında derece alacak olan memurların maaşlarının 15 Şubat’ta alacağı maaşla hissedileceğini ifade eden Maliye Bakanı konu ile ilgili şunları söyledi;

Maliye Bakanı Naci Ağbal, memur maaşları ile ilgili yılbaşında birtakım vergi düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, Derece zammı ve memur maaşlarıyla ilgili olarak “2005 yılından sonra ilk defa kamuya giren yaklaşık 1,2 milyon memurumuz var. 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde bu bir dereceyi 15 Ocak tarihi itibarıyla kendilerine verdik” dedi. Maaşlarda 400 liraya kadar varan ücret artışı olacağını kaydeden Ağbal, “İlk ayda emekli keseneği olarak buradaki artış SGK’ya gidecek. 15 Şubat maaşlarında, ücret artışlarından da istifade edecekler” şeklinde konuştu.

Memurların derece zammı ile ilgili ne kadar bir artış olacağına ilişkin de konuşan Ağbal, memurların özlük hakları noktasında derece ve kademenin önemli olduğunu kaydetti. Maaş sisteminin temel ücret belirlenirken, derece ve kademeye duyarlı olduğunu anlatan Ağbal, şu ifadeleri kullandı:

“2005 yılından sonra ilk defa kamuya giren yaklaşık 1,2 milyon memurumuz var. Bu memurlarımızın da bir derece düzenlemesinden yararlanma talebi vardı. Bunu epey zamandır sendikalarla görüşüyorduk. 2016-2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde bu bir derece verilmesi konusunu karara bağladık. 2005 sonrasında ilk defa kamuya giren memurlarımız bulundukları dereceye göre bir dereceyi 15 Ocak tarihi itibarıyla kendilerine verdik.”Derece artışına bağlı olarak kişinin ücretinde ne kadar artış olacağının o kişinin kadro unvanına, derecesine ve yaptığı göreve bağlı bulunduğunu belirten Ağbal, bu kapsamda bir rakam vermenin mümkün olmadığını ifade etti.

Memurların maaşlarında, kişinin durumuna göre farklı olmak üzere, diğer artışlar ve derece artışıyla birlikte 400 liraya kadar varan ücret artışı olacağını kaydeden Ağbal, “15 Ocak’ta bu, onlar için kazanılmış bir hak olacak. İlk ayda emekli keseneği olarak buradaki artış Sosyal Güvenlik Kurumuna gidecek ama 15 Şubat’ta ikinci maaşlarını aldıklarında, bu derece artışına bağlı ücret artışlarından da istifade edecekler” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.