Memurlar, Yüzde 5 Refah Payı Alabilir

Memurlar Yüzde 5 Refah Payı Alacak mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda konuştu ve enflasyonun 2016 yılında yüzde 6’ya gerilemesini öngördüklerini açıkladı. Merkez Bankası 2016 yılı için enflasyon tahminini yüzde 6,5 olarak açıklamıştı. 2016’da memur zammı yüzde 6 + 5 idi.

Maliye Bakanı Ağbal’ın söylediği üzere eğer enflasyon yüzde 6’nın altına düşerse, memurlar önceki yıllara göre yüzde 5 gibi bir oranla kazançlı olacak, büyüme yüzde 4 olursa memurlar tarihte ilk kez büyümeden refah payı almış olacaklar.

Sendikalardan bazıları enflasyon rakamlarının gerçek olmadığını ve yılın ikinci yarısında 2. Vergi dilimine girileceğini belirtmiş olsa da geçen yıllarda da durum aynıydı. Bu sebeple eğer oranlar beklenildiği gibi olursa memurlar ilk defa bu oranda yüksek kazançlı çıkacak.

Ağbal’ın açıklamaları şu şekilde;

2015 yılında yüzde 8,8’le tahminlerin üzerinde gerçekleşen enflasyon rakamını hatırlatan Ağbal, bunda gıda fiyatlarındaki yüzde 11’lere varan artış, TL’nin değer kaybı ve hizmet fiyatlarındaki katılıkların etkili olduğunu söyledi. Ağbal, enflasyon sepetinin yüzde 25’ini oluşturan gıda fiyatlarının yıllık enflasyona 2,64 puan katkı yaptığını bildirdi.

Enerji, gıda, alkollü ve alkolsüz içecekler, tütün ürünleri ve altın hariç hesaplanan çekirdek enflasyonun 2015 yılının ikinci yarısında tüketici fiyat enflasyonunun üzerinde seyrettiğini ve yıl sonunda yüzde 9,5 olarak gerçekleştiğini anlatan Bakan Ağbal, küresel emtia fiyatlarındaki düşük seyrin devamı, sıkı para politikası, mali disiplin ve döviz kurundan kaynaklanan olumlu baz etkisi ile enflasyonun 2016 yılında yüzde 7,5’e gerilemesini beklediklerini kaydetti.

Naci Ağbal, 2017 ve 2018 yıllarında ise enflasyonun sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 5 seviyelerine gerilemesini öngördüklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.